Ugrás a tartalomra

Az elsősegélynyújtás tudományát mindenkinek el kellene sajátítania

Nagy-Hankó Krisztina
Utoljára módosítva
2024. május 31. péntek 15:23
A Magyar Vöröskereszt tevékenységei között kiemelkedő fontosságú az elsősegélynyújtás elméleti és gyakorlati ismereteinek minél szélesebb körben történő megtanítása és a humanitárius szemléletmód terjesztése.
Fotók: Juhász Ákos

A Magyar Vöröskereszt által meghirdetett 52. Országos Elsősegélynyújtó Verseny Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei fordulóját pénteken rendezték meg Miskolcon, a Népkertben. A kétszáz fős eseményen húsz csapat vett részt. 

A versenyt öt fős iskolai vagy közösségi csapatok részére hirdették meg, három kategóriában: gyermek - általános iskola felső tagozat, ifjúsági - középiskola, és felnőttek. A megmérettetés három fordulóból állt (területi forduló, vármegyei forduló, országos döntő). Kategóriánként az első helyezett csapatok jutottak tovább az országos döntőbe, amely szeptemberben lesz Kecskeméten.

Juhász Ákos képgalériája

Miskolc mellett Ózdról, Sárospatakról, Sátoraljaújhelyből érkeztek versenyzők, összesen húsz, öt fős csapat – mondta Molnár Marietta, a Vöröskereszt vármegyei szervezetének koordinátora. Tavaly csak egy, idén azonban két felnőtt kategóriában induló közösség is megmérettette magát. A „kárhelyek” száma ebben az évben négy volt, ahol „imitátorok” segítségével modellezték a baleseti helyzeteket. A csapat tagjainak őket kellett ellátni, vagyis a szükséges elsősegélyt nyújtani az adott szituációban – emelte ki. Az életmentési gyakorlatot persze az erre alkalmas babán végezték el, nem embereken. Továbbá elméleti tudásukról is számot kellett adniuk. 

A verseny menetrendjében hét pihenőállomás is volt, melyeket partnereik biztosították – jegyezte meg a koordinátor. Az Országos Mentőszolgálat, a Katasztrófavédelem, a Toborzó Iroda, valamint az ORFK Bűnmegelőzési Osztálya, illetve az ÉRV Zrt., a Szeleta Park Látogatóközpont, továbbá a vármegyei Népegészségügyi Főosztály is jelen volt. Az állomásokon ügyességi feladatokat oldottak meg a csapatok. Nem versenypontokat gyűjtöttek a résztvevők, de számított, hogy ki teljesít a legjobban, mert külön díjazásban részesültek a legügyesebb játékosok. 

A kárhelyek kialakítása, a feladatok kitalálása, az imitátorok eligazítása volt a fő feladata – mondta Harczos Adrienn, a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt elnöke. Minden évben tematikája van a versenynek. Idén a nyári szabadidős tevékenységek kerültek a fókuszba. Ilyen a kerti parti, grillezés, trambulinozás, medencézés, ahol sérülés keletkezhet. 

Különböző szituációkban történt vérzések, sebzések, belgyógyászati esetek fordultak elő. Olyan is volt, ahol állapotváltozás történt. Példaként említette az önkéntes, hogy egy fejsérülést követően kicsit később epilepsziás roham lépett föl az egyik „páciensnél”. Az állapot rosszabbodása miatt ilyenkor a mentőt is vissza kell hívni – avatott be Harczos Adrienn, akinek foglalkozása mentőtiszt. Ez csupa olyan helyzet, amely a valós életben is előfordulhat – tette hozzá. 

Hat csapattal érkezett vezetőként Bakosné Vass Krisztina, a Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium iskolavédőnője. Elmondta, hogy idén extra létszámmal jöttek, négy gyermek korosztályú, egy középiskolás, valamint egy felnőtt csapat – a tantestület lelkes tagjai - is képviselte az intézményt. A felkészülésük hónapok óta tart. 

2010 óta járnak az elsősegélynyújtó versenyre, közben néhány év kimaradt, de lehetőség szerint mindig itt vannak. Többnyire dobogós helyezéssel távoznak, 2016-ban az országos döntőbe jutottak két kategóriában is – tudatta. 

Bakosné Vass Krisztina iskolavédőnő: 
„Az elsősegélynyújtás fontos ismeret, igazság szerint, ha lehetne, tanórában tanítanám.” 

Az országos döntőbe jutott:
- Gyermek kategóriában a Petőfi Sándor Református Általános Iskola "Szürke farkasok" csapata
- Ifjúsági kategóriában a Miskolci Egyetem Ferenczi Sándor Egészségügyi Technikum "Ferenczi elite" csapata
- Felnőtt kategóriában a Miskolci Egyetem "MEENCS" nevet viselő csapata

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!