A kétarcú Szinva ismerős arcokkal
Második színhelyéhez érkezett az Észak-Magyarország fotóriporterének és a Miskolci Kulturális Központ (MKK) munkatársának közös kiállítása. Alig néhány hónapja írtunk róluk, amikor a szeptemberben nagy sikerrel és számos helyszínen zajló Szinva Örökség Napok utolsó mozzanatának szánták a szervezők tárlatukat. A két alkotó a Művészetek Háza Kortárs Galériájában mutathatta be először közönségének az emblematikus miskolci patak szelíd és tomboló természetét.
A sajtófotósként is méltán elismert Ádám Jánosnak közel sem a tavalyi volt az első kiállítása: 2020 őszén már állítottak ki természetfotóiból az Ifiházban, de – ahogy arról szintúgy beszámoltunk – 2022 januárjában a Teleki Tehetséggondozó Kollégiumban is visszaköszöntek sajátos képei. Bevallása szerint természetjáró emberként új alkotói perspektívát nyitottak számára az olyan technikai megoldások, mint amilyen az okostelefon – a Bükkben bandukolva leggyakrabban azzal örökíti meg az idilli pillanatokat.
Köszöntőjében Fedor Vilmos rámutatott: a Szinva csendes pillanataiból kibomló varázslatot megragadni legalább annyira nehéz feladat, mint a jócskán a medrén túl hömpölygő, megvadult patakot, ami 1878 után 2010-ben ugyancsak próbára tette városát.
– A legtöbb fotós beleesik abba a hibába, hogy pusztán csak az árvizet örökíti meg. Barna Laczy azonban mindazon túl az embereket is észrevette – fogalmazott a helytörténész, író, kulturális szakember, egyben a Szinva Örökség projekt ötletgazdája és a Szinva Örökség Alapítvány alapítója.
A kiállítás február 23-ig ingyenesen látogatható.