Kiállítással emlékeznek egykori kollégájukra a Miskolci Törvényszéken
Ficsór József a Földes Ferenc Gimnáziumban érettségizett, majd a József Attila Tudományegyetemen folytatta tanulmányait, ahol 1979-ben szerzett jogi diplomát. Pályáját Szerencsen kezdte, 1995-ben ült a megyei bíróság egyik tanácsának elnöki székébe, korának legfiatalabb tanácselnökeként. Pályatársai szerint, ítélkezési hivatását kiváló szakmai színvonalon, töretlen szorgalommal, megingathatatlan keresztény hittel gyakorolta. Ítéleteiben, a jogviták megoldására tett javaslataiban ott rejtőzött a műveltségét folyamatosan fejlesztő, tökéletesítő, ismeretanyagát bővítő polihisztor.
A számos rangos díjjal elismert bíró sokoldalúsága és életszeretete abban is megmutatkozott, hogy hivatása gyakorlása mellett, világutazóként tudósított más kultúrákról és országokról, élményeit igényesen megszerkesztett könyvekben, útleírásokban is megörökítve és közreadva. A róla szóló és egy hétig látogatható kiállításon egymás mellett sorakoznak a tárgyi emlékek messzi tájakról és a könyvek, amelyekben Perutól, Srí Lankán és Mexikón át Egyiptomig sok-sok állomáson keresztül követhetjük kalandos útját. Avagy más kötetekben olvashatunk a keltákról vagy a gótikus építészetről. A 2019-ben tragikus hirtelenséggel elhunyt jogászt dr. Tuzáné dr. Papp Szilvia a Miskolci Törvényszék elnöke méltatta.
- Reméljük, hogy az átmenetileg az ítélkezésből kivont, ikonikus 118-as tárgyalóteremben - amelyben a legtöbb ügyét tárgyalta – berendezett kiállítással sikerül tanácselnök úr színes személyiségét egy kicsit bemutatni. Mi a törvényszéken fontosnak tartjuk a hagyományok ápolását, mind emellett a mai világban az emlékezés egy kifejezetten fontos feladatunk is. Ebben a materialista világban könnyen elsikkadnak, elhalványulnak a szép emlékek és azok a dolgok, amelyekre igenis emlékeznünk kell. Ezekből erőt lehet meríteni. Ez a mai alkalom is ilyen, amikor egy tragikus hirtelenséggel eltávozott kollégánkra emlékezünk. Ficsór József nem csak szakmailag volt rendkívül képzett, hanem egy igazi polihisztor is volt. Könyveket, verseket írt, világutazó volt és rendkívül jó humorú ember, akit a törvényszéken mindenki nagyon szeretett – fogalmazott az elnök.
Az elnök felhívta a figyelmet, hogy a kiállítás mindössze egy hétig látogatható, hétköznapokon reggel kilenctől délután három óráig, bejelentkezéssel és felügyelet mellett. Kiemelte, a tárlat anyagáért a családnak tartoznak hálával, akik kölcsönadták az emléktárgyakat a kiállítás idejére.
Dr. Ficsór Józsefné Zsuzsa megosztotta velünk, hogy nagyon megható és felemelő érzés, hogy egykori munkahelye és kollégái így emlékeznek meg néhai férjéről.
- Tudta a család, hogy mennyire tisztelték és szerették őt a törvényszéken, mi nyilván egy más oldaláról ismertük jobban. Amikor kitüntetéseket kapott, ez a szeretet akkor is érezhető volt. De most, hogy ilyen módon is emléket állítanak egykori férjemnek, az nagyon-nagyon megható és jól esik – árulta el Zsuzsa. A kérdésre, hogy szerinte ki volt Ficsór József, azt válaszolta: „EMBER, csupa nagy betűkkel”.
- Azt gondolom, egy igazi ember volt, az én oldalamról csodálatos férj, kiváló apa és nagyapa. Ezek mellett volt bíró, olyan, aki mindig nagyon alaposan felkészült, egy esetet igyekezett minden oldalról megismerni. Arról adott példát, hogy a törvényeket alkalmazni és betartani úgy is lehet, hogy közben az ember ember marad, és az esetek emberi oldalát is nézi – emlékezett Ficsór Józsefre az egykori társ.