A Baráthegyi Lakóotthon a majorság első zöldmezős beruházása volt. Az épület jelenleg tizenkét autista és értelmileg akadályozott személy számára biztosít életteret. Az épület sarkán fut fel az a kovácsoltvas „varázsfa”, amelyet több mint másfél évtizede állítottak az alapítvány munkatársai, és amelynek leveleit az otthon létrejöttét támogató cégek, intézmények és személyek nevei díszítik.
A varázsfa az első időszakban még évente hozott egy-egy új levelet, majd hosszú ideig nem „nőtt” rajta semmi. Most viszont két új levél is felkerült az üres ágakra.
– Az elmúlt években a lakóotthon épülete új kihívás elé állított bennünket: a cserép elért, sok helyen beázott, és már nem volt javítható, mert érintésre sorozatban elpattantak a tetőcserepek – mondta a helyszínen Jakubinyi László, a Szimbiózis Alapítvány kuratóriumának elnöke.
A renováció anyagköltsége önmagában milliókba került volna, amire jelenleg nem volt kerete a Szimbiózisnak, így elkezdtek más megoldás után kutatni. A segítség pedig hamarosan rájuk talált: a teljes tetőcseréhez a cserép és tartozékok adományát a Habitat for Humanity Magyarország közössége közreműködésével a Wienerberger Téglaipari Zrt. biztosította.
Így már csak kivitelezőt kellett találni, aki felrakja az épületre az ajándékba kapott alapanyagot. A munkák négy hetet öleltek fel, és a kívánt végeredmény mellett tekintettel kellett lenni a bentlakók speciális igényeire is.
– Sokan úgy tekintenek erre az otthonra, mint egy módszertani központra. Nálunk nem kell gyógyszerekkel leszedálni a lakókat, mivel tudunk olyan életteret biztosítani számukra, ahol meg tudják élni részben az önállóságot is. Ha szükségük van az egyedüllétre, az elvonulásra, az is megoldható, hiszen minden gondozottunknak külön szobája, fürdőszobája van – fogalmazott Jakubinyi László, aki szerint fontos a mindennapi rutin.
– A rendszeresség alapkő nálunk. Rengeteg piktogramot használunk a mindennapok során. A közös térben ki van helyezve egy tábla, amin jó előre szerepel, melyik nap ki lesz a gondozó, ki fog segíteni a napi feladatokban. A szobákban is megtalálható ez a jelzés: mikor milyen foglalkozás vár a lakókra, mikor és hogyan kell fürödni, és hasonló, technikai jellegű információk. Éppen emiatt a rendszeresség miatt volt elsődleges szempont, hogy olyan kivitelezőt találjunk a tetőcseréhez, akik figyelembe veszik, hogy egyszer-egyszer meg kell állítani a munkát, és ki kell kapcsolni a zajkeltő eszközöket – mondta.
A Szimbiózis Alapítvány elnöke az adakozás kapcsán azt is elmondta, hogy Magyarországon a jótékonyságról való ilyenfajta gondolkodás még nem mindennapos. Úgy véli, sok cég számára jelent nehézséget, ha konkrét anyagi forrásokkal kell egy-egy ügy mögé állni. Ha viszont – mint ebben az esetben is – már kész, legyártott termékkel segítenek, járható út lehet a jövőre nézve.
A Wienerberger Téglaipari Zrt. képviseletében Potos János, a cég kereskedelmi ügyvezetője vett részt az eseményen.
– A támogatási politikánk egyik fő pontja, hogy rászoruló csoportoknak nyújtsunk segítséget. Folyamatosan dolgozunk hasonló projekteken. A Baráthegyi Majorságba most több millió forint értékben hoztunk cserepet – fejtette ki Potos János.
A munka befejeztével a varázsfa is életre kelt: őszi színpompába öltözött a lakók munkájának hála, emellett – hosszú időt követően – új leveleket is növesztett, amelyen a Wienerberger és Habitat for Humanity nevei szerepelnek.