Ugrás a tartalomra

Elfogyott a nyári szünet, kezdődik a suli

Bacsó István
Utoljára módosítva
2024. szeptember 01. vasárnap 12:41
A miskolci oktatási intézmények is készen állnak a startra, több helyen túl vannak már a csapatépítő gólyatáborokon, és az ünnepélyes évnyitókat is megtartották hétvégén.
Fotók: Juhász Ákos

A 2024/25-ös tanév idén rendhagyó módon szeptember másodikán kezdődik, és 2025. június huszadikán ér majd véget. Ezen határidőkön belül a végzős középiskolások számára a tanév 2025. április 30-án, míg a kétéves részszakmára felkészítő szakiskolákban 2025. május 30-án fejeződik be - olvasható a Magyar Közlönyben. Magyarországon összesen körülbelül 1,9 millió diák vesz részt a köznevelésben, ami magában foglalja az óvodai, általános iskolai, középfokú, valamint szakképzési és felsőoktatási intézményeket is. Az általános iskolákban mintegy 716 ezer diák kezdi meg a tanulmányait, míg a középfokú oktatásban - gimnáziumok, technikumok, szakiskolák - közel 428 ezer diák vesz részt nappali rendszerű oktatásban.

Miskolcon a Miskolci Szakképzési Centrum intézményeiben is beindul az élet hétfőn. Molnár Péter, a szakképzési centrum főigazgatója közölte, az iskoláikban és intézményeikben oktatott szakmák iránt növekvő érdeklődést tapasztalnak. Ez köszönhető a szakképzés új rendszerének, a széles körű képzési kínálatnak és a szakemberek egyre növekvő megbecsültségének – mondta a főigazgató.
Megtudtuk, az ország egyik legnagyobb szakképzési centrumában a 9. évfolyamra beiratkozott tanulók száma idén közel 1300, a kizárólag szakmai vizsgára felkészítő évfolyamokra jelentkezők száma 1411, ebből esti munkarendű felnőttoktatásra 1164-en jelentkeztek.

Molnár Péter szerint, a Miskolci Szakképzési Centrum képzési kínálata folyamatosan bővül. A kreatív ágazaton azok a fiatalok tanulhatnak, akik művészi vénával rendelkeznek, ugyanakkor nyitottak az ipar felé is, és a munkaerőpiacon is jól kamatoztatható tudásra szeretnének szert tenni. A fotográfus, grafikus vagy mozgókép- és animáció­készítő képzés helyszíne a Miskolci SZC Kós Károly Építőipari, Kreatív Technikum és Szakképző Iskola.

Az oktatási szakasszisztens vagy óvodai nevelő oktatáson a diákok a magas gyakorlati óraszámban megszerzett tapasztalattal a pedagógus vagy a szülő legfontosabb segítői lesznek, és szerepet vállalnak a jövő generációjának nevelésében. Ezt az oktatást a Miskolci SZC Baross Gábor Üzleti és Közlekedési Technikumban és a Miskolci SZC Mezőkövesdi Szent László Gimnázium és Közgazdasági Technikumban indítják.

Új formában kínálják az okleveles technikus képzést, amely a szakképzési és egy felsőoktatási intézmény közös, emelt szintű képzési programjára épül, és előkészíti a szakirányú felsőoktatásba való belépés lehetőségét, például a Miskolci Egyetemre. A képzési idő a „hagyományos” technikumival megegyezően öt év, a többlet oktatási tartalom a szakmaválasztást követően, a szakirányú oktatás során épül be a képzésbe. Az okleveles technikus képzés helyszínei a Miskolci SZC Berzeviczy Gergely Technikum, a Miskolci SZC Bláthy Ottó Villamosipari Technikum és a Miskolci SZC Kandó Kálmán Informatikai Technikum.

A Miskolci SZC felnőtteknek is kínál tanulási lehetőséget, amelyeket folyamatosan, év közben is indítanak. A főigazgató rámutatott, hogy egyre többen élnek a lehetőséggel, amely biztosítja, hogy két szakmai oktatásban és egy felnőttképzésben ingyenesen vehetnek részt a Miskolci Szakképzési Centrum intézményeiben. A meghirdetett oktatásokra még lehet jelentkezni. A szeptember közepétől induló tanfolyamok között több mint negyven ingyenes képzést kínálnak az álláskeresőknek is. A regisztrált álláskeresők támogatást (álláskeresést ösztönző juttatást) kérhetnek a lakóhely vagy a tartózkodási hely szerint illetékes járási hivatal foglalkoztatási osztályán.

(A tanévkezdéssel kapcsolatosan kérdéseket intéztünk a Miskolci Tankerületi Központ felé is, azonban lapzártánkig válaszokat nem kaptunk - a szerk.)

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!