A beruházást bejelentő csütörtöki sajtótájékoztatón elhangzott, a MOL-csoport elkötelezett a fenntartható energiaellátás megvalósításában, ennek részeként kiemelt figyelmet fordít a megújuló energiaforrások alkalmazására. Tiszaújvárosban ezért újabb 48 MWp kapacitású napelemparkkal bővíti zöldáram-termelését, amely az egyik legnagyobb, közvetlenül az ipari fogyasztóhoz csatlakozó napelempark Magyarországon.
Az új naperőmű a vállalat villamosenergia-igényének öt százalékát fedi majd le és jelentős költségcsökkentést tesz lehetővé. A beruházással évente mintegy 17 ezer tonnával lehet csökkenteni a telephely széndioxid-kibocsátását. Emellett a korábbi zagytározó felhasználásával egy másképp nehezen hasznosítható, mintegy 85 futballpályányi területet tudnak a zöld energia átmenet szempontjából értékes helyszínné alakítani.
– A MOL csoport stratégiai célkitűzése, hogy zöldebbé, önellátóbbá és versenyképesebbé tegye a régiót. Ehhez minél több saját forrásból termelt, elérhető árú zöld energiára van szükség. Magyarország tengertől elzárt országként kiszolgáltatott helyzetben van az energiaellátás szempontjából, ezért minden lehetőséget meg kell ragadnunk arra, hogy erősítsük az energetikai szuverenitásunkat. A tiszaújvárosi napelempark egy újabb fontos stratégiai lépés, amellyel erősíthetjük az önállóságunkat és csökkenthetjük ipari tevékenységünk karbonlábnyomát is – mondta Bacsa György, a MOL Magyarország ügyvezető igazgatója.
Hozzátette, a projekt több szempontból is támogatja a fenntarthatóságot: előmozdítja az okos energiaátmenetet, és ezzel támogatja a munkahelyek megtartását, miközben a régió versenyképessége is nő.
Császár Péter, a MOL Petrolkémia vezérigazgatója is kiemelte, hogy hatalmas park épül, a közel hatvan hektárnyi terület akkora, mint Tiszaszederkény, vagy Budapesten a Margit-sziget fele.
– A 48 Megawatt az éves áramfogyasztásunk öt százalékát tudja fedezni, sőt, a legnaposabb nyári időszakban ez felmehet akár a fogyasztásunk egyharmadára is. Javulni fog az energiafüggetlenségünk és csökkennek az energia költségeink. Ez hozzájárul a versenyképességünk növeléséhez is, ami a jelenlegi nehéz helyzetben szintén fontos tényező. Például a munkahelyek megtartásában is – fogalmazott a vezérigazgató.
Fülöp György, Tiszaújváros polgármestere rámutatott, a hetvenegy éve működő gyár idősebb, mint az ötvennyolc éves város, amely lényegében az ipar miatt jött létre. Hangsúlyozta, a város és a gyár elválaszthatatlanok, létezésük óta szoros az együttműködés és ez a jövőben is így lesz.
– Minden városlakó tudja, hogy ha a MOL Csoport bejelent egy-egy újabb beruházást, azzal az itt élők munkahelyei és jövője is biztosítva van. Néha vannak nehézségek is, de ahogy mondani szoktuk, együtt sírunk és együtt nevetünk. Ez a város a vállalat nélkül nem lenne ilyen élhető és sikeres, mint amilyennek most tartjuk – értékelt a polgármester.
A MOL jelenleg hat magyarországi napelem parkkal rendelkezik, amelyek együttes kapacitása 31,5 MW. Emellett a MOL és partnerei 73,8 százalékos részesedéssel rendelkeznek az ALTEO Energiaszolgáltató Nyrt.-ben, amely kb. 110 MW megújulóenergia alapú erőművi (szél, nap, víz, biogáz) kapacitással rendelkezik.