Ugrás a tartalomra

Krisztus kereszthalálával a mi szenvedésünk is értelmet nyerhet

Detzky Anna
Utoljára módosítva
2025. április 18. péntek 09:08
Nagypénteken Jézus passiójára és kereszthalálára emlékezünk, amikor mindannyiunkat megváltott, hogy hozzá hasonlóan Isten gyermekei lehessünk.
Gubala Róbert plébános a Szent Anna templomban a nagypéntek jelképeivel. Fotók: Mocsári László

Nagypénteken Jézus kereszthalálára emlékezünk, amikor Krisztus önként vállalt szenvedésével megváltotta az embereket bűneikből. Majd harmadnapra, húsvétvasárnapra feltámadt és legyőzte a sötétséget és a halált. 

- A húsvéti ünnepkör csúcspontja a nagyhét, amelynek kiemelkedő napja a nagypéntek. Krisztus szenvedéstörténete már nagycsütörtökön, a Gecsemáné-kertben, Júdás árulásának estéjén elkezdődik, amikor Jézust elfogják. Nagypénteken elindul kihallgatása Poncius Pilátusnál és Heródesnél a zsidó nagytanács nyomására, amelynek célja, hogy kivégeztesse Őt, mivel a főpapok féltették Jézus Krisztustól a hatalmukat – mondta Gubala Róbert atya, a Szent Anna templom plébánosa. 

Bár Poncius Pilátus megmentené, de a zsidó vezetés ráhatására mégis megostoroztatja Jézust. Aztán a római katonák kigúnyolják, töviskoszorút tesznek a fejére és sorsot vetnek köntösére. A nép éppen páskát ünnepel zsidó szokás szerint, amikor hagyomány volt, hogy elengednek valakit az elítéltek közül, de a tömeg Barabbás, a rabló nevét kiáltja Jézus helyett. 

Isten irgalmának győzelme

Ezt követően a Via Dolorosán elkezdődik a Megváltó keresztútja, ahol hordozza a keresztfát, többször elesik, Veronika a kendőjével letörli a véres arcát, találkozik az asszonyokkal és édesanyjával, Máriával, Cirenei Simont kényszerítik, hogy vigye helyette a keresztet, majd a Golgotán, a Koponyák hegyén felfeszítik. A feje fölé pedig egy táblára fölszegezik, hogy miért ítélik el: I.N.R.I., ami latinul annak a mondatnak a rövidítése, hogy „Jézus Krisztus, a zsidók királya.” Mellette függ szintén kereszten a jobb és bal oldalán egy-egy lator. A „jobb lator” felismeri benne a Messiást, így megígéri neki Jézus, hogy még aznap vele lesz a Paradicsomban. 

A templomban beszélgettünk

- Tehát nagypénteken eluralkodik a gonoszság, de vele szemben győzedelmeskedik Isten irgalma, jósága, aki önmagát adja oda értünk. Krisztust többen megpróbálják eltéríteni nehéz küldetésétől, a kereszthaláltól, de nem hagyja magát, hiszen ő azért jött közénk, hogy önként megváltson bennünket. Sőt életében többször kifejezte a vágyát, hogy ezt beteljesítse. Majd alázattal, szelídséggel elfogadja Atyja akaratát – foglalta össze a plébános. 

Emberként szenvedett

- Utolsó szavaiból is kitűnik ez, ahol azt is érzékelhetjük, hogy Jézus mindent ugyanúgy élt át, mint egy kivégzését elszenvedő ember. A 22. zsoltárból vett idézete: „Én Istenem, én Istenem, miért hagytál el engem?” rámutat, hogy a fizikai gyötrelem mellett átélte az elhagyatottság fájdalmát is. Halála után pedig oldalába lándzsát döftek, amikor vér és víz folyt ki belőle. Innen tudták, hogy valóban meghalt, ezért nem törték el a lábszárcsontját, ahogy a Messiásra utaló korábbi próféciákban is szerepelt – emelte ki. 

Nagyheti oltár a Szent Anna templomban

Felidézte, hogy Jézus Krisztus kereszthalálát több szimbolikus jelenség követte. Vihar tört ki és elsötétedett a Nap, illetve kettéhasadt a jeruzsálemi templom szentélyének kárpitja. Ez arra utal, hogy lezárult az ószövetség és megköttetett az újszövetség, azaz Krisztusban minden beteljesedett. 

Példaként is szolgál

- Nagypéntekhez csak hittel lehet hozzáállni, úgy, ahogy a keresztet őrző római százados is tette, aki látva azt, hogy Jézus, hogyan halt meg, megértette, hogy valóban Isten Fia volt. Krisztus szenvedésének az ára és értéke hozta el az emberiség számára a megváltást. Ő az, aki kereszthalálával kiengesztelte a világot és Istent. Ha pedig ezt megértjük, akkor a Megváltóéhoz hasonlóan a mi szenvedésünk is értelmet nyerhet. Jézus Krisztus azt mondta tanítványainak, hogy, „aki követni akar, tagadja meg magát, vegye fel keresztjét és kövessen.”(Mt.16,24) – magyarázta az atya. 

A lila a bűnbánat színe, jelképes töviskoszorúval

Kifejtette, hogy a nagypénteki szigorú böjt, bűnbánat és templomi liturgia elősegíti a szenvedéstörténet átélését a hívek számára. Fekete lepellel takarják le az oltárképet, hogy ne a díszítésre irányuljon a figyelem. Nagycsütörtök estétől, nagyszombat estéig nincs harangozás. Több plébánián nagypénteken keresztúti ájtatosságot járnak, ami Jézus szenvedéseinek 14 stációján keresztül segít jobban átérezni a megváltás drámáját. 

Elmondta, hogy nagypénteken a szentmise, csak „csonkamise,” amit a Szent Anna templomban délután három órakor, Krisztus halálának időpontjában mutatnak be. Elhangzik a passió szöveges, vagy énekes formában. Ezt követi az Oltáriszentség helyett a kereszt felmutatása, az előtte való hódolat, a könyörgések és az áldozás, ami az ünnep csúcspontja. 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!