Ugrás a tartalomra

Harmadik mérföldkövéhez érkezett a „DigitALL – Az oktatás digitális átalakítása a Miskolci Egyetemen” projekt

Bacsó István
Utoljára módosítva
2025. április 17. csütörtök 19:10
A digitális oktatás módszertanának kidolgozására, a gyakorlati oktatást segítő digitális infrastruktúra fejlesztésére, valamint az információtechnológia használatához kapcsolódó hallgatói és oktatói készségek megalapozására több mint három milliárd forint vissza nem térintendő támogatást nyert az egyetem.
Szenátusi ülésen számoltak be a DigitALL projekt állásáról. Fotó: Osztie Tibor

Az összegből 2,825 milliárd forintot az Európai Unió biztosít a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz keretében. A közel négy éven át tartó projekt célja egy olyan komplex digitális ökoszisztéma kialakítása, amely - a képzési tevékenység innovatív támogatásán túl - hozzájárul ahhoz is, hogy a diákok gyakorlati tudása még inkább illeszkedjen a munkaerőpiaci elvárásokhoz. 

A Miskolci Egyetemen 2022. júniusban indult projekt fő célkitűzései a felsőoktatás modernizációja, valamint különböző infrastrukturális és képzési fejlesztések a digitalizáció jegyében. A projekt most sikeresen zárta a harmadik mérföldkövét. 

Szilágyi Roland, a Miskolci Egyetem oktatási rektorhelyettese egy szenátusi ülés keretében számolt be az aktuális eredményekről. Elmondta, a projekt sikeresen zárta a harmadik mérföldkövét az elmúlt évben. A terveknek megfelelően haladnak időarányosan, az elvárásoknak már több mint a hatvan százalékát teljesítették, mind szakmai, mind a pénzügyi források felhasználásának ütemezése tekintetében. 

- Az eddigiekben sikerült megalapozni azokat a szakmai tevékenységeket, amelyek a későbbi projekt megvalósítást segítik. A digitális infrastruktúra fejlesztésével, illetve a szakmai programok kialakításával, ez a projekt egyértelműen hozzájárul ahhoz, hogy a Miskolci Egyetem 2026-2030-as időszakra kialakított és elfogadott stratégiájának a megvalósítását támogassa - fogalmazott a rektorhelyettes. Hozzátette, ez a konkrét projekt 2026. április 30-áig tart, addigra kell minden sarokpontban és vállalásban elérni a száz százalékot.

A jelen állás szerint eddig megvalósult fejlesztések: 

- Infrastruktúra fejlesztés: az intézmény internetes hálózatfejlesztésének zárása megújult Wifi szolgáltatással az oktatáshoz való hozzáférés bővítése érdekében, 400 db digitalizáló tábla és 20 darab VR szemüveg beszerzése a digitális oktatási tartalmak és módszerek használatának támogatásához.

- Laborfejlesztés területén nagy értékű eszközbeszerzések lebonyolítása, mely a vegyészmérnöki gyakorlati oktatást segíti elő (ITC eszköz beszerzése megvalósult, szállítói szerződést kötöttek ICP, BET és DLS eszközökre).

- A digitális készségek fejlesztése keretében online kurzusok lebonyolítása hallgatók és dolgozók számára (Neptun alkalmazási ismeretek, M365 Sharepoint, Excel használat).

- A sikeres hallgatói életút támogatása céljából végzett, az adatok mesterséges intelligenciával történő elemzése, illetve az oktatás fejlesztési irányainak folyamatfejlesztése folyamatosan zajlik, a vonatkozó szakértői javaslattétel 5.mérföldkövéhez érkezett.

- Folytatódott a duális vállalati fórumok tartása a képzések gyakorlatorientált fejlesztése jegyében.

- A tantervek munkaerő-piaci megfelelőségi szempontból történő felülvizsgálata 14 képzési curriculum esetében történt meg (mérnökinformatikus, gépészmérnök, személyügyi, munkaügyi és szociális igazgatási, gazdálkodási és menedzsment, anglisztika, ápolás és
betegellátás (gyógytornász), orvosi diagnosztikai analitikus alapképzések; hidrogeológus, olajmérnök, AMIR, kohómérnök, kulturális antropológia mesterképzések; Master of Business Administration, Európai Üzleti Jogi LLM képzések).

- Az intelligens szakosodás témakörében, a munkaerő-piaci felkészülés jegyében hallgatóik 11 féle kurzuson vehettek részt 17 csoportban teljesítve a képzéseket (Haladó MS Excel, Innovációmenedzsment, Vállalkozásindítás, Vállalkozásmenedzsment, Irányítási készségfejlesztés, Irányítási kompetenciák menedzselése, Kutatásmódszertan, Egészséges életmód és fenntartása a mindennapokban, Közérthető fogalmazás és konfliktusmentes kommunikáció, Fenntartható energiagazdálkodás, Viselkedéskultúra és protokoll). Dolgozóik ugyanezen témakörökhöz kapcsolódóan az ügyfélfókuszú kommunikáció erősítése érdekében két csoportban vettek részt képzésen.

- A nyelvi és pedagógiai készségfejlesztés keretében dolgozóik 11 nyelvi és 30 pedagógiai készségfejlesztő csoportban végeztek el kurzusokat.

A projekt harmadik mérföldkövének zárásakor a vállalt műszaki és szakmai eredményekből 2947 darab digitális eszköz telepítése valósult meg, valamint 6880 fő részesült oktatásban vagy képzésben - tudtuk meg a sajtótájékoztatón.

 

 

 

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!