Máris megdőlt a múlt heti hidegrekord a Bükk-fennsíkon
Csaknem mínusz harminc fokot mért kedd reggel a Bükk-fennsíkon található Mohos töbörben működő mérőállomás – számolt be a hírről a Miskolci Egyetem-MFK-Földrajz Intézete az állomás Facebook oldalán. Amint fogalmaznak, a -28,7 Celsiuson beállt napi minimumhőmérséklet az állomás eddigi rövid, szűk három éves történetének eddigi leghidegebb reggele.
Az állomáson egyébként múlt héten mínusz huszonegy fokot mértek, az volt a szezon leghidegebb éjszakája egészen kedd reggelig. Ahogyan a Facebook-oldalon a szakemberek fogalmaznak, az időjárási modellek a múlt héten azt jelezték elő, hogy sarkvidéki eredetű légtömegek jutottak nyugalomba a Kárpát-medence térségében.
– Így izgalmas időszakra számíthattunk. A helyzet azonban mint mindig, összetett. A többnyire derült, szélcsendes éjszaka kedvezett a fennsíki töbrök mikroklímarendszerének, a harmatpont és a relatív páratartalom azonban egy kicsit magasabb volt a vártnál, ami feljebb tolja a hűlési görbe ellapulásának értékét és időpontját. Így is történt. A léghőmérséklet 23:30-ig -28,6 °C-ig zuhant, ahol megtorpant és hajnali 5-kor újból csökkenésnek indult. Ekkor állt be a T-min., azonban az érkező felhőzet gátat vetett a léghőmérséklet további csökkenésének. Ennek ellenére már töbör viszonylatban is hideg, érdekes mikroklímaeseményen vagyunk túl, ami mellékesen új állomásrekordot is jelent egy országosan nem kirívóan hideg időszakban – részletezik.
Hozzátették, a fennsíkon egyenlőtlen minőségű és mennyiségű hótakaró van jelen, ez pedig érdekes eredményekhez vezetett: „A Kerékgyártó Róbert és kutatótársai által monitorozott monitorozott Vörösmeteor-töbörben is -24,6 Celsius fokig csökkent a levegő hőmérséklete. A 4 fokosos különbség oka, hogy a Zsidó-réten jóval egységesebb és vastagabb a hótakaró, mint az alacsonyabban fekvő Nagy-mezőn. Ennek eredményeképp a nagymezői-töbrök csekélyebb hidegutánpótlással gazdálkodhattak. De nem lett volna melegünk a híres síházas töbörben sem ma hajnalban” – hangsúlyozták.
Végül azt írják, a következő éjszaka forgatókönyve bizonytalan, ha a felhőzet időben elvonul, még akár a ma hajnali minimum is veszélyben lehet. Ezen értékek jelenléte továbbra is természetes a Bükk-fennsíkon.
A meteorológiai előrejelzések szerint egyébként nemcsak a Bükkben, hanem országszerte kemény fagyok várhatók a hét további részében, emiatt hétfő este a Belügyminisztérium vörös kódot rendelt el.