Meghalt Karsai Dániel
Karsai Dániel halálának hírét testvére jelentette be közösségi oldalán.
"Dani ma este elment. Több mint 3 éven át hősiesen, méltósággal küzdött a legyőzhetetlen ellenséggel az ALSsel.
Mindig velem, velünk leszel, Bro
Imádlak!"
– üzente testvérének és az embereknek Karsai Péter.
Karsai Dániel 1977. március 28-án született Budapesten. Középiskolai tanulmányait 1991 és 1995 között a Berzsenyi Dániel Gimnáziumban folytatta, majd az ELTE jogi karára felvételizett, ahol 2001-ben végzett. Karrieréjét az Alkotmánybíróságon kezdte, de később dolgozott az Igazságügyi Minisztérium Közjogi Kodifikációs Főosztályán, később a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságon kapott állást, ahol négy éven keresztül dolgozott. 2009-ben tért haza, és nem sokkal később megalapította saját ügyvédi irodáját.
Az iroda tíz éves működése során számos ügyben képviselte sikerrel ügyfeleit. A teljesség igénye nélkül: munkatársaival sikerre vitték Strasbourgban a „98%-os különadó” ügyét; megvédték a molinózó ellenzéki országgyűlési képviselők szólásszabadságát; sikerrel képviselték a jogfosztott kisegyházakat; és jól vizsgáztak különböző közérdekű adatok és nyilvánosságával kapcsolatos ügyek képviseletében is.
Karsai Dániel egész életében aktív életmódot folytatott: futballozott, túrázott és a dzsúdzsucu nevű küzdősportnak is hódolt. Betegségének első jelét 2021 júliusában észlelte, amikor egy családi ebéd közben egyszer csak nem érezte a mutatóujját. Hónapokkal később a biztonsági övét nem tudta becsatolni. Ekkor fordult orvoshoz a panaszaival, és egy több napos kivizsválás után ALS-t diagnosztizáltak nála.
Mint írta, a betegség utolsó szakasza gyakorlatilag vegetatív létezés, amely mindenfajta értelmet és méltóságot nélkülöz. Az ügyvéd úgy fogalmazott, joggal igényelhető, hogy az embernek legyen joga az értelmetlen szenvedés helyett méltósággal befejezni az életét. Magyarországon erre nincs jogi lehetőség, sőt arra sincs mód, hogy ebből a célból valaki külföldre távozzon, és ott fejezze be emberhez méltón az életét. Karsai ezért pert indított a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságán, beadványában azt kérte, kötelezzék a magyar államot olyan jogszabályok megalkotására, amelyek lehetővé teszik az életvégi döntés szabadságát. A magyar kormány álláspontja szerint ugyanakkor az állam mérlegelési körébe tartozik, hogy biztosít-e, és, ha igen, milyen életvégi döntéseket az egyén számára, mert ez nem tartozik a magánszféra körébe. A perben tavaly november végén tartottak tárgyalást Strasbourgban, ahol a felek ismertették az álláspontjukat, és zárt körben szakértőket hallgattak meg. Idén januárban pedig újabb észrevételeket tehettek. Közben az eutanázia a hazai közbeszédbe is bekúszott, Karsai Dánielt a Momentum a Parlamentbe is meghívta, de az alkotmányjogász a Fidesz alelnökével, Kósa Lajossal is tárgyalt az ügyről.