Október végétől kérhető az ingyenes influenza elleni oltás
Elkezdődött a térítésmentes influenza-oltóanyagok kiszállítása a háziorvosi praxisokhoz és a foglalkozás-egészségügyi orvosokhoz. Így október végén már az ország egész területén elérhetőek lesznek a 2024/2025-ös szezonra gyártott vakcinák – közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) szerdán az MTI-vel.
- A tavalyihoz hasonlóan az idei szezonban is 949 ezer adag térítésmentesen felhasználható influenzavakcina áll rendelkezésre a kockázati csoportba tartozó háromévesnél idősebbek számára – tették hozzá.
Még nincs influenzajárvány
- Egyelőre nincs influenzajárvány, de a vakcinát mindig a járvány előtt kell felvenni, hogy kialakuljon az immunitás, mire megérkezik. Persze egy-két megbetegedés már most is előfordulhat. A tisztiorvosi szolgálat a 40. héttől folyamatosan közli a légzőszervi vírusfertőzések adatait és most a 42. hétben járunk. Influenzát még nem mutattak ki ebben a szezonban, jelenleg a covid-19 a jellemző – tájékoztatta portálunkat Rusvai Miklós virológus.
- Magyarországon az év eleji influenzajárvány a megszokott, ami decemberben indul, január-februárban tetőzik és március-áprilisban ér véget. Általában ez váltja a koronavírust, ami az utóbbi két évben főleg ősszel jelentkezik. Az idei év elején két év után ismét erőteljes influenzajárvány volt hazánkban, mivel a koronavírus-járvány mérséklődésével visszaszorult a pandémia elleni komolyabb védekezés – tudatta.
Várandósoknak ajánlott
Elmondta, hogy elsősorban azoknak a várandós kismamáknak javasolja az influenzavakcina felvételét, akik még nem állnak közvetlenül szülés előtt (legfeljebb a harmadik trimeszter elejéig). Elmagyarázta, hogy az influenzavírus nem megy át a magzatba, tehát nincs magzatkárosító hatása. Viszont magas lázat okozhat, főleg azoknak a fiataloknak, akik korábban még nem estek át rajta. Ez pedig már a magzat károsodását, sőt adott esetben vetélést is okozhat.
Második helyen az idős- vagy szociális otthonban lakó szépkorú embereknek ajánlja a víruskutató az oltást. Továbbá olyanoknak, akik veszélyeztetett csoportba tartoznak és sokszervi betegségben – cukorbetegség, magas vérnyomás, szív- és érrendszeri megbetegedés - szenvednek. Azoknak pedig, akik nem tartoznak a kockázati csoportba, a megelőzést javasolja immunerősítéssel: elegendő mozgással és vitaminfogyasztással. Ha valaki megfertőződik, akkor maradjon ágynyugalomban és legalább öt napig ne menjen közösségbe, illetve viseljen maszkot!
Csúcsminőségű vakcinák
- A hazánkban alkalmazott vakcinák csúcsminőségűek és semmilyen veszélyt nem jelentenek. Kivéve, ha fertőzötten adatja be valaki magának az oltást, mert akkor felerősítheti a betegséget. Viszont azokban, akik korábban átestek influenzafertőzésen, akár több évvel ezelőtt, vagy már kaptak oltást, a beadástól számítva körülbelül hét nap alatt kialakul a védettség. Akik pedig még soha nem fertőződtek meg influenzával, azoknak 14-21 napra van szüksége a védettség kialakulásához. A kockázati csoportba tartozóknak az oltást évente érdemes megismételni – adta hírül a víruskutató.
Megemlítette, hogy az influenza is mutálódhat, sőt változatosabb mutációi vannak, mint a koronavírusnak. Emiatt sosem jósolható meg előre teljes bizonyossággal, hogy melyik vírustörzs érkezik Magyarországra. Így az oltóanyagok nem képesek száz százalékos védelmet biztosítani.
- Az oltóanyagba mindig a WHO éves ajánlása alapján teszik bele a megfelelő vírusokat, évente döntik el, hogy melyik törzseket tartalmazza a vakcina. Ezt általában a déli féltekén kirobbant járvány alapján határozza meg az egészségügyi világszervezet. Ott az influenzajárvány hamarabb szokott kitörni és legtöbbször onnan terjed át az északi féltekére az éppen aktív vírustörzs – magyarázta Rusvai Miklós.
Keveredhetnek a fertőzések
Felhívta rá a figyelmet, hogy a mostani időszakban a szintén cseppfertőzéssel terjedő covid-19 és a szamárköhögés keveredhet az influenzával.Tehát ugyanaz az ember elkaphatja őket egyidejűleg, ami felerősítheti a tüneteket. Továbbá, hogy az influenza, a nátha és a koronavírus napjainkban terjedő variánsai a tüneteket tekintve nem különböztethetők meg. A szamárköhögéssel járó fulladásszerű köhögés viszont jól felismerhető és főként a gyermekekre veszélyes. Idén közel ezer szamárköhögéses eset fordult elő, míg a korábbi években mindössze kettő-három. Két kisgyermek meg is halt, amire az elmúlt évtizedekben egyáltalán nem volt példa. Azonban az influenza elleni vakcina koronavírus és szamárköhögés ellen nem véd, akkor sem, ha éppen keverten kapta el valaki ezeket.