Ugrás a tartalomra

"Pókhálós" lett az Év lepkéje

minap.hu
Utoljára módosítva
2025. január 31. péntek 20:02
A mutatós pókhálós lepkét választotta az idei Év lepkéjének a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
Első generációs pókhálós lepke / Fotók: MME

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) 2022-ben alakul  szakosztálya, a Lepkevédelmi Szakosztály 2023-ban indította el az Év lepkéje programot. Az Év madara és az Év hüllője, illetve Év kétéltűje programhoz harmadikként csatlakozott az Év lepkéje akció. Mindhárom program küldetése hazánk természeti kincseinek és az ezeket fenyegető természetvédelmi problémák lakossági bemutatása - olvasható az MME honlapján. 

A pókhálós lepke (Araschnia levana), bár nem védett, de mutatós lepke a tarkalepkék családjába tartozik. Eurázsiai faj, Magyarországon mindenfelé megtalálható.

Minden generációja más színű

Mivel három nemzedéke van, ezért kora tavasztól egészen őszig találkozhatunk vele. Főként a párásabb, nedvesebb területeket kedveli. Érdekessége, hogy a különböző generációk rajzolata és színezete nagyban eltér egymástól, ami szinte egyedülálló a hazai nappali lepkefajoknál. A kora tavasszal megjelenő első generáció színezete vörösesbarna, vörhenyes okkersárga rajzolata széles, szaggatott vagy felaprózódó fekete harántsávokból áll. Ezzel ellentétben a második generáció szárnyai sötétbarnák, finom szaggatott mintázattal, míg a harmadik generáció szárnyai feketék, a barna szín teljesen eltűnik róla - számol be a portál. 

A lepke második generációja

Főleg erdőszéleken, illetve árokpartokon él. A magasságra nem érzékeny; a magashegységekben is megtalálható. Hernyói társasan (tömegesen) élnek tápnövényükön, a nagy csalánon. Kimutatták, hogy a 20. század közepe óta elterjedésének északi határa észak felé tolódik: valószínű, hogy ez a globális felmelegedésnek köszönhető - tudtuk meg. 

 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!