A remény zarándokai lehetünk
Ferenc pápa 2025-re jubileumi szentévet hirdetett. December 24-én az ünnepi szentmise keretében, szimbolikus gesztussal Rómában megnyitotta a Szent Péter-bazilika szent kapuját. A kapu Krisztusra utal, aki által a hívek elnyerhetik az üdvösséget. Jubileumi évet, vagy szentévet általában 25 évente szokott meghirdetni a pápa a katolikus egyházban, korábban ilyen rendes jubileumi szentév 2000-ben volt. Azt másfél évtizeddel követte egy rendkívüli jubileum: az irgalmasság éve. Az idei szentév mottója „A remény zarándokai,” ami a keresztényeknek a Megváltóba és a Szentlélek jelenlétébe vetett reménységére utal.
Miskolcon december 29-én, a karácsony utáni vasárnapon Orosz Atanáz, a görögkatolikus Miskolci Egyházmegye püspöke nyitotta meg a szentévet, miután egy rövid zarándoklattal a minorita templomból a Búza téri Nagyboldogasszony görögkatolikus székesegyházba érkezett a helybeli papság és hívek. A menet élén a megszokott módon egy keresztet vittek, Krisztus megváltó kereszthalálára emlékeztetve. Továbbá egy evangéliumos könyvet, ami Jézus örömhírére és tanításaira irányítja rá a figyelmet.
Szentírási ihletéssel
- Mózes harmadik könyvében, a Leviták könyvében egyértelműen ki van jelölve egy periodikusan visszatérő év, ami kiemelkedik a többi esztendő köréből. A zsidó-keresztény kultúrában ehhez kapcsolódóan a jubileum örvendetes évet jelent. Ilyenkor a választott nép tagjai a munkaszünethez hasonló ünnepléssel a Föld termését ingyenes ajándékként fogadták és a Teremtő szándéka szerint igyekeztek az életvitelüket elrendezni. Ehhez hozzátartozott az is, hogy az adósságokat elengedték, a szolgáknak pedig visszaadták a szabadságát – mondta Orosz Atanáz, a görögkatolikus Miskolci Egyházmegye püspöke.
Hozzátette, hogy ez a jubileumi eszme a kereszténységet is átjárja. Hétszáz éve a katolikus egyház bevezette, hogy 50, majd később 25 évenként jubileumi évet rendel el. Ilyenkor a híveknek még a szokásosnál is nagyobb lehetőségük nyílik a bűnbocsánatra és megtérésre.
Krisztus a remény kapuja
- Az idei „rendes jubileum” 2026. január 6-ig tart, és kulcsgondolata a keresztény remény, ezért a mottója: „A remény zarándokai.” Ennek kapcsán a szentatya „A remény nem csal meg” címmel pápai bullát adott ki tavaly májusban. A szentév logója a kereszt mögött összefogódzó színes figurákból áll, amelyek a kontinensek különféle lakóit szimbolizálják. A kereszt végén lévő horgony pedig arra utal, hogy a keresztények éljenek bárhol is a világban, egy hajóban eveznek – magyarázta a püspök.
- A Szentszék rendelkezése arra buzdítja a híveket, hogy zarándokoljanak el Rómába, vagy a hozzájuk legközelebb eső székesegyházba, amivel teljes búcsút nyerhetnek. A Szent Péter-bazilika szent kapuján mostanra már körülbelül félmillió ember ment keresztül. Ez számukra a bűnbocsánat és a lelki megkönnyebbülés szimbóluma, ami a megtéréssel és a bűnbánattal valósul meg. Tágabb értelemben vett célja pedig az Istennel való kapcsolat helyreállítása – mutatott rá.
A bűnbánatot segíti
Ismertette, hogy a Miskolci Egyházmegyében a miskolci Búza téri görögkatolikus székesegyházban és Sajópálfalán nyílik lehetőség szentévi búcsú elnyerésére. Továbbá a régió legnagyobb görögkatolikus Mária-kegyhelyén, Máriapócson. Kiemelt pápai áldás közlésére is kijelölt hely lesz a Búza téri székesegyház a búcsúünnepen, augusztus 15-én. Ternyák Csaba egri érsek pedig az Egri Bazilikát és a Sárospataki Bazilikát jelölte ki a főegyházmegye római katolikus hívei számára erre a célra.
Miskolcról is szerveznek Rómába szentévi zarándoklatot, valamint nyáron megtartják ifjúsági zarándoklataikat a görögkatolikusok. Emellett lelkigyakorlatokat, lelkinapokat terveznek például Sajópálfalán, ami segíti a bűnbánatot és közelebb viszi a híveket a jubileumi év eszméjéhez.