A szike ragyogása rivaldafényben és a lemenő nap árnyékában
Tizenkilencedik alkalommal rendezte meg a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház Sebészeti Osztálya, illetve a Miskolci Akadémiai Bizottság (MAB) Sebészeti Szakmák és Anaesthesiológiai Munkabizottsága a Miskolci Sebész Találkozót. A szakmai konferencián minden évben megemlékeznek Miskolc díszpolgáráról Kardos Gézáról is, a vármegyei központi kórház néhai sebész főorvosáról, valamint átadják a nevével fémjelzett díjat.
A találkozót megelőző sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a 2005-óta megrendezett sebésztalálkozónak több célja is van. Mindenekelőtt szeretnének emléket állítani így is a néhai Kardos Géza sebész főorvosnak, akinek munkásságáról egy előadás is elhangzik, továbbá átadják a Dr. Kardos Géza Baráti Társaság által alapított díjat is az abban az évben kiválasztott orvosnak. A másik cél, hogy a találkozón megvitassák a sebészi hivatás kihívásait, előző évi tapasztalatait, helyüket a mai világban, és bemutatkozik egy, az ország valamely kórházából meghívott sebészeti munkacsoport is.
- A Miskolci Sebész Találkozó más, mint általában a szakmai kongresszusok, amelyeken általában egy adott tematika köré szerveződik a munka, és abban a témában tartanak különböző intézményekből érkező szakemberek előadásokat. Itt magát a sebész szakmát vizsgáljuk meg, az elmúlt évek tapasztalatait és nehézségeit, azt, hogy hol tartunk. Például meghallgatjuk és elemezzük egy meghívott munkacsoportnak az egész éves vagy évtizedes munkáját. Megnézzük, hogy ők miként tudnak előre lépni ebben a mai világban, és hogy alkották meg a saját jelenlegi munkacsoportjuknak a működését és ebből szeretnénk tanulságokat levonni - ismertette Büdi László a B-A-Z Vármegyei Központi Kórház megbízott főigazgatója.
Bende Sándor egyetemi tanár, a MAB Sebészeti Szakmák és Anaesthesiológiai Munkabizottsága elnöke azt emelte ki, hogy Kardos Gézától tanultak meg mindent, gyakorlatilag az első szikevágástól kezdve, a nagy műtétekig.
- Mi és még több orvosgeneráció az ő vezetése és befolyása alatt tanultunk és szocializálódtunk, most is büszkén vallom, hogy tőle tanultam, mert az a műtéti technika, amit ő bevezetett az szenzációs volt és most is csak magasztosan tudok róla beszélni – mondta. Kiemelte a Kardos Géza Baráti Társaság által alapított emlékérmet a Magyar Sebész Társaság hivatalos kitüntetésnek ismerte el. Ezt minden évben egy bizottság által kiválasztott kolléga kapja meg, érdemei elismeréséül.
A Miskolci Sebész Találkozó meghívott és a Kardos Géza emlékéremmel kitüntetett vendége ebben az évben István Gábor, az Észak-Budai Szent János Centrumkórház Sebészeti Osztályának osztályvezető főorvosa volt, akitől megtudtuk, hogy az osztályuk fő profilja a vastag- és végbélsebészet, de emellett számos más területtel is foglalkoznak, lévén egy centrumkórház az övék, ahol egy széles palettán kell biztosítaniuk az ellátásokat. A tervezett előadásaikon keresztül igyekeztek bemutatni az összes olyan területet, amivel foglalkoznak.
- Mivel a mi osztályunk egy nagyon dinamikus osztály, ezért mi úgy készültünk mára, hogy a legfiatalabb kollégákat kértem fel arra, hogy előadásokat tartsanak, mert azt szeretném megmutatni, hogy a fiatalságban van a jövő és az ő ambíciójukon múlik az, hogy milyen lesz a jövő sebészete - avatott be a találkozón csapatával együtt kitüntetett főorvos, aki hangsúlyozta, hogy a sebészi munka csapatmunka, sok felkészült munkatárs kell az eredményes gyógyításhoz.
A Dr. Kardos Gézáról szóló emlékelőadásának „A szike ragyogása rivaldafényben és a lemenő nap árnyékában” címet adta, amivel szintén azt szerette volna hangsúlyozni, hogy mint minden szakmában, a sebészetben is van egy felívelő, ragyogó szakasz, amelyet óhatatlanul követ a naplemente, amikor tudni kell visszanézni az elvégzett munkára és átadni a stafétát a következő generációnak.