Szolgálnak és áldozatokat védenek, segítenek – szakmai egyeztetést tartott a rendőrség
Bűncselekmény bárkivel előfordulhat. Az esetek többségében az áldozatot nem terheli semmilyen felelősség. Éppen ezért fontos, hogy a bűncselekmények elszenvedői érezzék a segítő szándékot a rendőrség és a társszervezetek részéről.
Ez a pár mondat volt az alapvetése annak a csütörtök reggeli kerekasztal-beszélgetésnek, amit a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság rendezett a bűncselekmények áldozatainak napja alkalmából. Az eseményre meghívtak minden olyan szervezetet, akik a témában szerzett tapasztalataikkal segíteni tudják a közös munkát.
A beszélgetésen elhangzott, hogy a segítő szándék kinyilvánítása és a támogatás nemcsak az áldozatok esetében, hanem a hozzátartozók számára is fontos. Ezt azoktól a jogalkalmazó szervezetektől várhatják, akiknek a kompetenciáik közé tartozik az ilyen jellegű feladatvégzés.
Az Európa Tanács 1990. február 22-én tette közzé a bűncselekmények áldozatainak chartáját. Ez a nap Európa számos országában – 1993 óta Magyarországon is – a Bűncselekmények Áldozatainak Napja, amikor a figyelem az áldozatokra irányul. A Rendőrség ezen a napon az áldozatok megsegítésének fontosságára kívánja felhívni a figyelmet. – Forrás: police.hu
Vármegyénkben a természetes sértettek száma évente 10 ezer fő körüli – ebben kiskorúak és nyugdíjasok egyaránt megtalálhatóak.
Ennek a számnak a legnagyobb részét a lopások teszik ki.
Éppen emiatt fontos, hogy akik ezen a területen dolgoznak, azoknak feladata, hogy a jogaikban, javaikban vagy személyükben sértett áldozatok számára támogató segítséget nyújtson – vezették fel a témát.
A kerekasztal-beszélgetésen a Miskolci Áldozatsegítő Központ, a Miskolci Törvényszék és a Miskolci Járásbíróság tanúgondozói, a Miskolci Egyetem áldozatsegítő képzésében résztvevő docense, a vármegyei bűnmegelőzési tanács szakemberei és a kapitányság áldozatvédelmi referense osztotta meg egymással észrevételeit, tapasztalatait.
– Az utóbbi időben sikerült megduplázni azoknak a jelzéseknek a számát, amiket továbbítunk az Áldozatsegítő Központ felé. Azt hiszem, jobban foglalkozunk a kihallgatott sértettekkel és konkrétabban kifejtjük nekik, milyen segítségeket vehetnek igénybe – mondta el köszöntőjében Miskolczi István rendőr ezredes.
Kiderült, a rendőrség amellett, hogy a jelzéseket a megfelelő helyre továbbítja, és tájékoztatja a bűncselekmények elszenvedőit az igénybe vehető segítségekről, számos olyan fórumot is tart, ahol felhívják a figyelmet a veszélyekre, és tudatosítják – már a legkisebbekben is –, miképp lehet elkerülni, hogy áldozattá váljunk.
A csütörtöki egyébkén gyors sorozatban a második olyan rendezvény volt, ahol a rendőrség egyeztetésre hívta egy szakterület képviselőit. Kedden kábítószerellenes szakmai kerekasztal megbeszélést tartottak, hogy a megelőzés területén működő civilszervezettekkel még szorosabbra fűzzék az együttműködést.