Vénakereső: kis eszköz, nagy segítség
Nem az első adományátadó eseményt tartották a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház: most egy új vénaszkennert kapott a Klinikai Onkológiai és Sugárterápiás Centrum. Bár a kórháznak több ilyen eszköze is van, mégis jó hasznát fogják venni.
Kétszer mérj, egyszer szúrj
Büdi László megbízott főigazgató a sajtónyilvános átadó eseményen elmondta, hogy jó kapcsolatot ápolnak az adományozó Mellrákinfó Egyesülettel.
- Szerteágazó és fontos tevékenységet folytatnak a megye kórházaiban. Részt vesznek az emlő tumor prevencióban, segítenek a rehabilitáció során a betegeknek. Pszichés támogatást is nyújtanak a mellrákban szenvedőknek. A mostani adománnyal pedig a kezeléseket teszik könnyebbé – fogalmazott a megbízott főigazgató, aki szerint a felajánlás nagyon jó helyre került.
- Az eszköz – amit egyébként a Fradi stadionjának beléptető rendszere tett ismertté – abban segít, hogy könnyebben megtalálják a munkatársaink a betegek használható vénáit. Az onkológián – ami az egyik legnagyobb ilyen típusú intézet az országban – a statisztikák alapján évente 13 ezer olyan beteg fordul meg, akinek vénás tűt kell bevezetnünk a karjába. Ezek közül legalább 10 ezer esetet tesznek ki a kemoterápiás és egyéb infúziós kezelések, amik a folyamatos használatbavétel miatt erősen roncsolják a vénákat.
Büdi László szerint, bár nagyon jól képzett szakasszisztensei vannak a kórháznak, számos esetben kell a betegeket többször is megszúrni, mire megfelelő helyre kerül a tű, ez pedig nem csak az amúgy is kiszolgáltatott helyzetben lévő beteget viseli meg pszichésen.
A vénán át a gyógyulásig
Oross Endre, az onkológia osztályvezető főorvosa szerint a gyógyuláshoz vezető út az visszereken keresztül vezet.
- A véna a terápia kapuja. Az eszköz a betegeket is komoly szorongástól kíméli meg, és ugyanakkor a szakdolgozók számára is segítséget jelent, mivel a gyakran használt vénájú páciensek esetében könnyebbé teszi a kezelést – jelentette ki Oross Endre, aki bízik abban, hogy a kórház és a Mellrákinfó Egyesület közti jó kapcsolat a jövőben is megmarad.
Bodnár Erika, a Mellrákinfó Egyesület borsodi csoportjának vezetője elmondta, rendszeresen tapasztalják, hogy a kemoterápiás betegek szinte minden szúrástól összerezzenek.
- Az egyesület az egyszázalékos felajánlásokból és a gyűjtések összegeiből két vénakeresőt vásárolt. Az egyiket Miskolcon használják majd, a másik Veszprémbe kerül – ismertette Bodnár Erika, aki azt is elmondta, hogy egy darab készülék ára 700 ezer forint volt.
A vénakereső infravörös fényt használva vizuálisan láthatóvá teszi az ereket, így lehetővé téve a betegek vénáinak gyors megtalálását. A készülék segítségével könnyen meghatározható a kanülálás vagy a vénapunkció pontja. A technológia csökkenti a szúrások mennyiségét, ezzel védve a vénákat, valamint megkíméli a betegeket a fájdalomtól és kellemetlen érzéstől.