Ugrás a tartalomra

A 200 éve született lokálpatrióta szellemében várhatjuk a 16. Játékos VárosJárást

Bódogh Dávid
Utoljára módosítva
2025. április 11. péntek 14:34
Tizenhatodik alkalommal szervezik meg a nagy sikerű Játékos VárosJárást. Idén „Lévay József és kora” címmel hirdetik meg a programot. 
A sajtótájékoztatón készült fotók: Osztie Tibor

A program évről évre fiatalokat, családokat, baráti közösségeket, nyugdíjasokat szólít meg. A résztvevők az egész napos rendezvények során már alaposan megismerkedhettek Miskolc kulturális értékeivel, épített örökségével, egykoron élt híres lakóival – nem tervezik ezt másképp ebben az esztendőben sem a szervezők.

Persze apropóval és aktualitással – akárcsak tavaly, amikor a kétszáz éves Miskolci Nemzeti Színház kapott a szokottnál is nagyobb figyelmet, úgy – az idei VárosJárás is rendelkezik. A mostani középpontjában a kétszáz éve született író, költő, lokálpatrióta, kultúrateremtő várospolitikus Lévay József áll majd – és persze korának városa.

Mint az nem oly meglepő, ezúttal is az Itthon Miskolcon Egyesület és az általa alapított Szeretem Miskolcot mozgalom szervezi meg a miskolciak körében igencsak népszerű kulturális társasjátékát. Szalay-Tóth Katalin egyesületi elnök a beharangozó eseményen felidézte a mozgalom 2002 óta íródó történetét, és azt a 2004-es mozzanatot, amikor az "Európa kulturális fővárosa" címre pályázó Miskolc szerinte „páratlan kulturális örökségét meg tudta mutatni a világnak”.

A sajtótájékoztatónak helyet adó Tudomány és Technika Háza, egyben az Expert Cégcsoport tulajdonosa felidézte: az elmúlt években – akárcsak a mostani során is – innen indult és itt végződött a Játékos VárosJárás. Hajdú László emlékeztetett továbbá, hogy a rendezvénnyel nemrég sikeresen pályáztak a Városmarketing Gyémánt Díjra, ami azt erősítette meg bennük, hogy „ennél lejjebb nem adhatják”.

Majd az Itthon Miskolcon Egyesület alapítója kifejtette: a cél ezúttal is az, hogy – akár technikai eszközök bevonásával is, de – minél több látványosságra és nevezetességre bukkanjanak a résztvevők. Fedor Vilmos úgy látja, az elmúlt években bevezetett újításuk, minek mentén a különböző generációkat igyekeznek vegyíteni a verseny során, rendkívül népszerűnek, szórakoztatónak és tanulságosnak bizonyult.

Nem csak Lévay József munkásságát, hanem annak a Miskolcnak a hangulatát, jellemző építészeti emlékeit, egyáltalán a XIX. század városi közéletét is megismerhetik a versenyzők, melyben ő élt.

Fedor Vilmos felidézte: ebben a században születik meg Miskolcon a magyar nyelvű színjátszás első, majd második kőből épült otthona, a század végére kialakul Miskolc belvárosa, az Erzsébet tér, a Népkert, a főutca több ma is látható épülete. A verseny során tehát megtudhatjuk, milyen kapcsolatban állt a költő Szemere Bertalannal, Tompa Mihállyal, Palóczy Lászlóval, Latabár Endrével, Herman Ottóval és más kortársával.

A tavaly Miskolc Város Díszpolgára címmel kitüntetett korábbi alpolgármester ismertetőjéből kiderült: a város önkormányzata mellett az esemény kiemelt támogatója a Lévay 200 Emlékbizottság, a Lévay József Református Gimnázium és Diákotthon, valamint a Tudomány és Technika Háza. Hozzátette, az eddigi hagyományoknak megfelelően Tóth-Szántai József polgármester elvállalta a VárosJárás fővédnökségét.

Osztie Tibor a tavalyi eseményről készült képgalériája

Az esemény, mint korábban mindig, egész napon át zajlik, mely során a csapatok a város különböző helyeit keresik fel egy aznap reggel megkapott útiterv alapján. A feladatok odafigyeléssel, leleményességgel, némi kreativitással mindenki számára megoldhatók. Éppen ezért a játék kortalan, mindenki számára élvezhető.

Ahogy azt a szervezők hangsúlyozzák: a rendezvény nem teremhez, iskolapadhoz kötött, sőt, még az sem számít, hogy mennyire vagyunk felkészültek. Elvégre ennek a játéknak a lényege pont az, hogy osztálytársakkal, barátokkal, munkatársakkal vagy a családdal felfedezzük az országban egyedülálló értékeket képviselő városunkat egy különös és emlékezetes kulturális kalandozás során.

A feladatok megoldása nem igényel különösebb felkészülést. Persze az nem baj, ha a csapatok a versenyre készülve olvasgatnak, barangolnak a neten, vagy éppen felkeresik a város református emlékhelyeit, ismerkednek Lévay József életével. Egy biztos, a játékos feladatok által olyan helyekre is elkalauzolják a versenyzőket, ahol korábban csak a képzeletük járhatott.

Juhász Ákos képgalériája a 2022-es versenyről

A Játékos VárosJárás időpontja:

Május 31. (szombat) 8:30 – 16:00 óra.

A játék bázisa:

a TUDOMÁNY ÉS TECHNIKA HÁZA,
innen indul és itt zárul a játék.

Négy kategóriában versenghetnek a maximum 5 fős csapatok:

1. Általános iskola felsőtagozatos diákjai
2. Középiskolások
3. Családok
4. Közösségek (baráti, munkahelyi, szakmai, civil, nyugdíjas, szurkolói stb.).

Minden kategória győztesei értékes jutalomban részesülnek.
A jelentkezéseket május 5-ig várják az Itthon Miskolcon Egyesület e-mail címére: jatekosvarosjaras@gmail.com

Az első 300 fő játékra jelentkező a Szeretem Miskolcot mozgalom pólóját kapja.

Kéretik megadni:

• melyik KATEGÓRIÁBAN indul a csapat, (általános iskola, középiskola, család vagy közösség)
• a CSAPAT NEVÉT,
• a CSAPAT KÉPVISELŐJÉNEK NEVÉT, TELEFONSZÁMÁT és E-MAIL CÍMÉT,
• a csapattagok PÓLÓMÉRETÉT.

A játék részleteiről a csapatok írásos értesítést kapnak.

További információ:

https://www.facebook.com/varosjaras

30/696-8564, 30/9584-078

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!