Rendeződni látszik az Edelényi Kastélysziget sorsa, a korábbi találgatásokkal ellentétben azonban nem magánkézbe, hanem a vármegyei önkormányzat működtetésébe kerül át. Az erről szóló döntést Molnár Oszkár polgármester jelentette be szerdán, miután egyeztetett az ügyben Demeter Zoltánnal, a térség országgyűlési képviselőjével, Oláh Zsanett-tel, a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. (NÖF) ügyvezetőjével, valamint a vármegyei önkormányzat elnökével, Bánné Gál Boglárkával. A hírt az edelényi önkormányzat hivatalos Facebook-oldalán tették közzé.
Levélben megkerestük Molnár Oszkárt, aki úgy fogalmazott, "derült égből villámcsapásként ért" mindenkit a látogathatóság felfüggesztése, de egyúttal felhívta arra is a figyelmet, hogy az Edelényi Kastélysziget - tehát a műemléképület és a körülötte fekvő terület - állami tulajdonban van. Az előbbi immár több mint száz éve, az utóbbi pedig mintegy másfél évtizede, amikor a felújításhoz kapcsolódóan az állam tulajdonába került át az addig az önkormányzat birtokában lévő kastélypark.
- Ennek ellenére természetesen mind az önkormányzat, mind az itt élők a sajátjuknak érzik a Kastélyszigetet, ezer szállal kötődnek ahhoz. A bejelentés után rögtön egyeztetésre hívtam Demeter Zoltán országgyűlési képviselőt, és megállapodtunk abban, hogy mindketten saját minőségünkben mindent megteszünk azért, hogy a kastély továbbra is Edelény és térsége legfőbb idegenforgalmi vonzereje maradjon - idézte fel.
A polgármester úgy vélekedett, a parlamenti felszólalás és a számos egyeztetés eredménye, hogy "a jelenlegi információk szerint" újra megnyithat a kastély.
Ennek pontos időpontját azonban egyelőre az edelényi polgármester sem tudta megmondani, azt ismételte meg, amit korábban is tudatott: az átadás-átvételi procedúrát követően látogathatjuk újra a kastélyt.
Molnár Oszkár azt tapasztalja egyébként, hogy városszerte beszédtémává vált a Kastélysziget sorsa, több ezren követték figyelemmel a történésekkel kapcsolatos tájékoztatóikat a közösségi médiában. Megemlítette azt a demonstrációt is, amin állítása szerint negyvenen, ötvenen voltak.
- "Ez a részvételi szám mutatja, hogy az edelényiek tökéletesen tisztában voltak ezeknek a csoportocskáknak a valódi szándékával, és azzal, hogy azok, akik valójában tehetnek a Kastélyszigetért, meg is mozgatnak minden követ ennek érdekében" - fűzte hozzá.
Valóban volt egy demonstráció áprilisban, amit a Momentum politikusa, Stummer János szervezett, és tájékoztatása szerint "több százan" tiltakoztak Edelényben. A politikus úgy fogalmazott akkor, hogy „tüntetünk, petíciózunk, minden követ megmozgatunk, hogy megmentsük ezt a bezárásra és privatizálásra ítélt gyönyörű kastélyt”.
A többhónapos leállást követően mindenesetre most újra kinyithat majd a Kastélysziget, ezt azonban minden bizonnyal lassítja, hogy a NÖF a kastély dolgozóinak többségét elbocsátotta, a park pedig gondozatlan állapotban van. Erre is rákérdeztünk a városvezetőnél, aki elismerte, hogy az átmeneti időszak alatt a számottevő csapadék miatt megnőtt a növényzet a kastélyparkban.
- Annak ellenére, hogy az az állam tulajdona, és amiatt, mert a közterületeinket gondozó nonprofit cégünknek erre nincs fölös kapacitása, telefonon és e-mailben is megkerestem a NÖF ügyvezető igazgatóját azzal az ajánlattal, hogy társadalmi összefogást kezdeményezve rendbe tesszük a területet - tudatta Molnár Oszkár.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, március végén jelentett be csoportos létszámcsökkentést, és az edelényi, valamint a péceli kastély látogathatóságának felfüggesztését a NÖF, a döntést az energiaárrobbanással, a gazdasági válsággal és az ukrajnai háborúval indokolták. Úgy fogalmaztak, hogy „mivel a társaság jelentős mértékben racionalizálja működését", kényszerű döntést hoztak.
Megjelent aztán a sajtóban egy törvénytervezet, amiben azt állt, hogy a 2015-re mintegy 900 millió forint uniós támogatásból felújított kastélyt vagyonkezelő alapítványoknak vagy más magánjogi szereplőknek adná át az Építési és Közlekedési Minisztérium. Ez tehát Edelény esetében nem valósul meg.