Ugrás a tartalomra

Felkészültek a télre, de meglepetések is érték a miskolci állatmenhelyeket

Detzky Anna
Utoljára módosítva
2024. december 27. péntek 11:58
A felelőtlen gazdák rossz tartása és az árva kölykök jelentik a legnagyobb gondot az idei télen a menhelyek számára.
Egy korábbi téli Kutyagoláson a MÁSA-nál / Fotó: BL

A leghidegebb időszak minden évben kihívást jelent az állatmenhelyek számára. Miskolcon sincs ez másképpen, ahol jelenleg nagyon lelassult az örökbefogadási kedv. Emellett még új nehézségekkel is meg kell küzdenie az állatvédőknek, mint például a nagyszámú elhagyott kölyök. 

- Már szeptembertől elkezdtük a kutyaóljavításokat, mert sok kutyus unalmában is elrágcsálja a házát. Aztán, amikor bejött a rosszabb idő az ólakat elkezdtük vastagon szalmázni. A kennelek rácsára polikarbonát réteget teszünk fél méteres magasságba, hogy a jeges szél ne tudjon teljesen átjárni rajtuk. Aljukba pedig forgácsot teszünk, azért, hogyha nyálkás, csapadékosabb idő van, akkor ne a vízben tocsogjanak a kutyák. Ez kicsi melegérzetet is ad nekik, mert nem a hideg betonon állnak – magyarázta Horváth Rita, a Miskolci Állatsegítő Alapítvány (MÁSA) menhelyének vezetője. 

Forgácsra van szükségük

Hozzátette, hogy január-februárra mindig elfogy a forgács, ezért minden forgács és kocka szalmabála adománynak örülnek. Ha nagyobb mennyiségű, akkor akár ki is tudnak menni érte. Sőt a fertőtlenítőszerek: hypo, Domestos, valamint a kölyökkutya táp és rossz játékok is jól jönnek. 

A vármegyei kormányhivatal munkatársai jöttek segíteni a MÁSA-hoz / Fotó: MÁSA Facebook

Ismertette, hogy a cicák egész évben fűtött helyen laknak, ahol elektromos fűtés működik. Minimum 15 Celsius fok mindig szokott náluk lenni. Emellett két infralámpa pedig állandóan ég, ami alá be tudnak bújnak. 

- Bizonyos újonnan bekerült kutyákat, amelyek korábban például bérházba éltek, vagy rövid szőrűek, jobban megviseli ez a hideg időszak. Őket mindenképpen naponta kétszer, akár háromszor is etetjük. Egyébként az állatok többsége naponta kétszer kap enni, csak a hátsó soron lévő, régi lakóink, akik jó húsban vannak, esznek egyszer. Az ivóvizet, pedig reggel és délután cseréljük, arra az esetre, ha befagyna – fejtette ki a menhelyvezető. 

Sok az elhagyott kölyök

Elmondta, hogy a leggyakoribb probléma télen is a rossz tartás, amivel találkoznak. Illetve idén nagyon sok a kölyökkutya a hideg évszakban is, ami korábban inkább tavasszal és ősszel volt jellemző. Számukra nagy meleget kell biztosítani, egyedül egy kutyacsalád van kint, akik össze tudnak bújni. Megtudtuk, hogy jelenleg 18 kölyök tartózkodik a MÁSA telephelyén, de mindet egyesével gyűjtötték be. Nekik most az örökbefogadási esélyeik is rosszabbak, mivel télen nem szívesen vesznek magukhoz kiskutyát az emberek. Általában véve is megálltak az örökbefogadások.

Adomány a Kutyafája alatt / Fotó: MÁSA Facebook

- Idén is felállítottuk december elején a Kutyafáját, ami az állatok karácsonyfája. Most nem valódi fenyőt, hanem saját készítésű műfenyőt tettünk ki a menhely udvarára. A fa alá az ország minden tájáról hoztak adományokat szimpatizánsaink. Örökbefogadásra pedig előzetes bejelentkezés után a két ünnep között is van lehetőség – hívta fel a figyelmet Horváth Rita. 

Új melegedőt építettek

- A férjem készített egy új 20 négyzetméteres, könnyűszerkezetes melegedőt kutyusainknak a meglévőkön kívül, a kölyökház mellé. Ezeket nagyon szeretik állataink, mert össze tudnak bújni bennük. A kazánházat szintén kedvelik, amit a jövőben szeretnénk kibővíteni, hogy többen beférjenek oda. Továbbá pokrócokkal, paplanokkal béleltük ki a kutyaházakat. Különösen idős, 13 éves kutyáinkra fordítottunk nagyobb figyelmet. Kenneljüket beforgácsoztuk, így jól be tudtak kuckózni és egész télen csak ritkán jönnek ki – nyilatkozta portálunknak Zsebesi-Lengyel Melinda, a Lyukó Tappancsai Állatvédő Egyesület elnöke. 

Új melegedő a lyukói menhelyen / Fotó: Lyukó Tappancsai Facebook

Hozzáfűzte, hogy napi szinten a nyári 40 kilogramm táp helyett télen 60-80 kilogrammot adnak enni 101 kutyájuknak, amit eddig mindig megoldottak, de anyagilag ez nehéz számukra. 

Beszámolt róla, hogy mivel egyre kevesebb gazdi tudja kifizetni kedvence állatorvosi költségeit, ezért gyakran megválik tőle. Így nagyon sok állat kerül az utcára, amelyek száma növekszik. 

Háza és vize legyen a kutyának!

- Télen főleg olyan bejelentéseket kapunk, ami arról szól, hogy felelőtlen gazdák láncon tartják a kutyáikat és nincsen kutyaházuk. Nem olyan régen vittünk egy csontsovány kutyusnak élelmet, kutyaólat és felsőfutót, hogy legalább ne láncon legyen. Ott a gazdi együttműködő volt, ezért a hatóságot nem kellett bevonnunk. Viszont egy másik esetben, ahol élelmet és vizet sem adtak az ebnek, értesítettük a rendőrséget – osztotta meg az egyesület elnöke. 

Lyukóban is sok az árva kölyök. Nem régen kaptak nevet: ő Remy. / Fotó: Lyukó Tappancsai Facebook

- Szabad férőhelyünk már nem igazán van, de három kutyust mindenképpen lehoznánk a hegyről Lyukóban, hogyha vészhelyzet állna elő, mert náluk meghalt a gazda. Egyelőre a szomszéd eteti őket és eléggé elvadultak, így befogni sem lenne őket egyszerű – árulta el. 

További hírek

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!