Ne ajándékozzunk élő nyulat húsvétra!
A mai napig helytelen szokás, hogy sokan ajándékoznak meglepetésként gyermekeknek élő állatot, húsvétkor legtöbbször nyulat. Az állatvédők szerint ez rendkívül káros gyakorlat, mert a nyuszikat az ünnepek után gyakran kidobják, mivel a kis, vagy nagy gazdik nincsenek felkészülve a tartásukra.
Az országosan ismert Orpheus Állatvédő Egyesület húsvét előtt évről évre kampányt indít a nyulak védelmében, hogy érzékenyítse a lakosságot: jobb, ha inkább plüss, vagy csokinyuszikat adnak ajándékba, mint élőt.
– Egyesületünknek hosszú évtizedek óta az a tapasztalata, hogy nagyon sokan úgy ajándékoznak élő állatot húsvétra és más jeles napokra, hogy nem a kisállat egész életére gondolnak. Inkább csak arra az ünnepi időszakra, amikor örömet jelent az embereknek az új kedvenc. Ezzel szemben tudatosan, a négylábú egész életére tervezve szabadna csak kisállatot beszerezni – mondta Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédő Egyesület elnöke.
Hat-nyolc évig is elél
– Aztán a szürke hétköznapokban és az állat tartásával járó gondok kapcsán gyakran teherré, vagy unottá válik az élő ajándék. Hiányoznak hozzá a megfelelő tartási körülmények, a szabadidő, vagy az anyagi fedezet, különösen, ha úgy kapja valaki a nyuszit, hogy előtte nem számít rá. Ráadásul egy nyúl akár 6-8 évig is elél. Amikor szabadulnának tőle, sokan nem tudják elajándékozni, hanem inkább kiteszik az utcára, erdő szélére. Az önálló életre képtelen dísznyulak, kidobásuk után nem sokkal nagy valószínűség szerint pusztulásra vannak ítélve – fejtette ki, hangsúlyozva, hogy ez a magatartás büntetőjogi kategória, mivel állatkínzásnak minősül.
Hozzátette, hogy az Orpheus Állatvédő Egyesület a húsvéti időszak után napi szinten kap otthontalanná vált nyuszikról telefonhívást. A szervezet abban tud segíteni, hogyha valaki talál egy elárvult nyuszit, akkor minél előbb biztonságos mentőhelyre juttassák. Ha valaki pedig vállalja egy kóbor nyúl, kutya, vagy macska befogadását, az egyesület szükség esetén támogatja az ivartalanítását és tartását. Továbbá hasznos információkkal is ellátja a jó tartáshoz az újdonsült, felelős gazdikat az Állatbarát Web Kuckó írásaival.
Keressünk nyuszisimogatót!
A Lyukó Tappancsai Állatvédő Egyesület időnként ment életveszélyben lévő nyulakat is Miskolcról és környékéről. Jelenleg hatóságilag lefoglalt nyuszik élnek a menhelyen, akiket rossz tartási körülmények közül hoztak ki egy hejőcsabai házból.
– Állatmentőként ugyanúgy a hatóságokhoz fordulhatunk, ha nyulak rossz tartási körülményeivel találkozunk, mintha kutyákéval. Például, ha túlságosan kis helyen, koszban tartják, illetve nincs nekik alom betéve, vagy nem etetik megfelelően őket. Éppen ezért mi amellett vagyunk, hogy ne vegyen senki húsvétra nyulat ajándékba, hanem inkább vigye el a gyermekeit olyan helyre, ahol nyuszikat lehet simogatni – javasolta Zsebesi-Lengyel Melinda, a Lyukó Tappancsai Állatvédő Egyesület elnöke.
– A hatóság által lefoglalt állatok egyelőre nem adhatók örökbe, és rajtuk kívül van még két Lyukóvölgyből mentett nyuszink. A rossz tapasztalatok miatt egyébként sem adnánk örökbe nyulat, hogy ne végezzék levesben, vagy az utcán. Ráadásul a nyuszikba nem kötelező chipet tenni, így utólag szinte lehetetlen nyomon követni, hogy kié volt. Ezért nálunk kizárólag megnézni és simogatni lehet őket, és valószínűleg életük végéig itt maradnak. Szombaton volt nyílt napunk, és szó esett róla, hogy a jövőben nyitunk egy nyuszisimogatót – osztotta meg az állatvédő.