Ugrás a tartalomra

Harminc éve gazdagítja a város keresztény értékeit az Éltető Lélek Alapítvány

Detzky Anna
Utoljára módosítva
2025. április 02. szerda 20:09
A Szentlélek inspirációjára munkálkodó alapítvány harminc éves jubileumát tartja csütörtökön.
Várhelyi Krisztina, az Éltelő Lélek Alapítvány alapító tagja. Fotó: Mocsári László

Az Éltető Lélek Alapítvány nevét a legtöbb miskolci a minorita örökség és Kelemen Didák szellemi hagyatéka, valamint a Miskolci Ars Sacra Fesztivál szervezése kapcsán ismerheti. Születésnapi ünnepségük április 3-án, csütörtökön, délután öt órától a MAB Székházban lesz, ahol az alapítvány tevékenységéhez kötődő ismert személyiségek fogják a szervezet munkáját méltatni. Az alkalom koncerttel és fogadással zárul. A jubileumi est adományait a Páli Szent Vince Társaság Miskolci Szervezete számára ajánlják fel. Az évforduló kapcsán az alapítvány mozgatójával, Várhelyi Krisztinával beszélgettünk. 

Minorita alapítás

– A harminc év nagyon hosszú idő egy alapítvány életében, amiben sokat dolgoztam, de rengeteg értékes barátságra is szert tettem közben. Bár harmadik éve átadtam az elnökséget Holndonner Ferencnek, de 1995-től az alapítvány minden lépését nyomon követem, inspirálom, vagy motiválom – nyilatkozta szerkesztőségünknek Várhelyi Krisztina, az Éltető Lélek Alapítvány alapító tagja. 

A miskolci Nagyboldogasszony minorita templom. Fotó: Beregi László/MiNap-archív

Kartal Ernő atya minorita szerzetes 1974-ben jött Miskolcra és nagyon jó barátok lettünk. A rendszerváltás után már lehetett alapítani civil szervezeteket, amiben az atya nagyon aktív volt. Engem is bevont az Éltető Lélek Alapítvány születésébe, amelynek az volt a célja, hogy a keresztény értékeket közvetítsük és gyarapítsuk, valamint Miskolc ez irányú értékeit bemutassuk különböző kulturális események kapcsán – fogalmazta meg. 

A város „szentje”

Elmondta, a kezdet kezdetén az alapítvány sokat foglalkozott a miskolci Nagyboldogasszony minorita templom felújításával, amelyet erdélyi származású Kelemen Didák minorita rendfőnök alapított 1730-ban. Ehhez kapcsolódóan az alapító atya boldoggá avatásának folyamatát is igyekeztek felgyorsítani. Ennek érdekében népszerűsítik munkásságát és terjesztik életművét, hogy minél inkább terjedjen tisztelete. 

Kelemen Didák megemlékezésen Czikora Ágnes és Várhelyi Krisztina. Fotó: Juhász Ákos

Ismertette, Kelemen Didákhoz kapcsolódó megemlékezéseket, irodalmi műsorokat, koncerteket, versenyeket szerveznek. Máger Ágnes képzőművész, Miskolc díszpolgára több emléktáblát is készített róla. „A tiszteletreméltó” címmel filmet készítettek országos szolgálatáról Czikora Ágnes kommunikációs szakemberrel közösen, amit a CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztiválon is bemutattak. Továbbá emlékhelyeket hoztak létre - Aradon és Kézdivásárhelyen – tiszteletére. 

Kultúra és tudomány

– Nagyon sok kulturális rendezvényünk volt egyházi személyekhez, vagy a hazafias életérzéshez kötődően. Lassan húsz éve megszervezzük a „Köszönet a gyógyítóknak” című műsort Berkes László atya pápai prelátus ötletére, ahol az egészségügyben és a szociális területen dolgozóknak mondunk köszönetet. „A kitelepítettek” című történelmi estét pedig a Kartal Ernő atyával együtt alapított Keresztény Értelmiségiek Szövetségével közösen szervezzük – sorolta.

– Emellett volt olyan év, amikor 33 fellépésre kérték föl irodalmi körünket. Idővel két irodalmi csoportunk alakult. A Kardos Katalin által vezetettben nagy magyar költők alkotásaival foglalkoznak. A Hortai Rita által vezetett pedig katolikus szellemiségű – említett.

A Köszönet a gyógyítóknak című rendezvényen a MAB Székházban. Fotó: Rogosz Péter

Megosztotta, Kartal Ernő atya, amikor meghalt ráhagyta az írásait és publicisztikáját. Ezeket a „Mit ér/ír az ember, ha magyar, katolikus és pap?” című könyvben kétszer is kiadták. Ennek nyomán Várhelyi Krisztina a miskolci minorita templom történetével is elkezdett foglalkozni és az utóbbi éveket kivéve minden évben kiadtak egy kötetet a plébániai életről. A „Miskolci Minorita Templom” című kiadvány szintén nagy példányszámot élt meg. 

Emellett határokon átívelő kutatómunkát végeztek a Miskolci Egyetem több oktatójával – Gyulai Éva történész, Szabó-Tóth Kinga szociológus – együttműködésben. Ezt „A történelmi egyházak – modern társadalom” című könyvben foglalták össze és tudományos konferenciákat is szerveztek. 

Az egyedülálló Ars Sacra

– Idén negyedik alkalommal szervezzük meg a miskolci önkormányzattal közös szervezésben, az országban egyedülálló, ökumenikus szellemiségű, ingyenes Miskolci Ars Sacra Fesztivált. A rendezvénysorozat harmadik éve önálló fesztiválként kapcsolódik az országos Ars Sacra Fesztiválhoz. Tavaly tízezer érdeklődőt vonzott Miskolc nagyon magas színvonalú keresztény művészetet felkaroló és bemutató fesztiválja, amely kilenc nap alatt 52 programot foglalt magában. Ezekben a szervezők kreativitása mindig kibontakozik. Ha az ember sokat dolgozik úgy, hogy abba beleteszi szívét-lelkét, azzal általában képes értékeset, maradandót alkotni – mondta el a fesztivál megálmodója és fő szervezője. 

Az első Miskolci Ars Sacra Fesztivál nyitógáláján a Művészetek Házában. Fotó: Juhász Ákos
 

További hírek

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!