Ugrás a tartalomra

Még közelebb egymáshoz – irodát nyitott a Miskolci Egyetemen a BOKIK

Tajthy Ákos
Utoljára módosítva
2025. március 31. hétfő 19:14
A hétfőn átadott BOKIK PONT célja, hogy a felsőoktatási intézmény és a kamara közötti szoros kapcsolatot még inkább elmélyítse, valamint közvetlenül a hallgatók és a kkv szektor szolgálatába állítsa.
BOKIK Pont nyílt az egyetemen. Fotó: Mocsári László

Az országosan is egyedülálló az az iroda, amit a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (BOKIK) nyitott meg a Miskolci Egyetemen. A BOKIK PONT-ot hétfőn délután mutatták be az érdeklődőknek a felsőoktatási intézmény C/2-es épületében. 

Az eseményen először Horváth Zita, az egyetem rektora mondott köszöntőt, aki emlékeztetett, a BOKIK és az egyetem közötti együttműködés több évtizedes múltra tekint vissza. „Ezt legutóbb rektori ciklusom elején, 2020 novemberében aktualizáltuk, újítottuk meg írásban, melynek célja az volt, hogy vármegyénk a gazdasági szektor számára egyre vonzóbb legyen – hangoztatta.

Kiemelte, a BOKIK PONT ötlete a Miskolci Egyetemen létesülő Sciense Parkhoz kapcsolódóan megkötött szándéknyilatkozat aláírásakor merült fel – mondta Horváth Zita. 

– Az összes Science Park pályázat közül egyedül a Miskolci Egyetem gondolta úgy, hogy a vármegyei iparkamarát bevonjuk a pályázatba és kértünk szakmai támogató ajánlás Bihall Tamás elnöktől. Ekkor döntöttünk úgy, hogy közelebb hozzuk nemcsak szellemileg hanem fizikailag is a BOKIK-ot az egyetemvároshoz. Részünkről ez egy természetes folyamat része volt, hiszen eleve úgy tekintünk a kamarára, mint egy hídra az egyetem és a vállalati szektor között – tette hozzá Horváth Zita. 

Bihall Tamás, a BOKIK elnöke ezt követően elmondta, az elmúlt fél évben fontos közös célért dolgoztak együtt az egyetemmel. Ezek között volt az egyetemen felhalmozott tudás és a cégeknél meglévő innovációs szándék összehozása, a tudástranszfer megvalósítása, az egyetem és a vállalkozások közötti kapcsolat elmélyítése, az innováció és a kutatás-fejlesztés élénkítése, felgyorsítása, a K+F+I (kutatás+fejlesztés+innováció) eredményeinek gyakorlati hasznosítása valamint a kkv-k támogatása a magas hozzáadott értékű termékek előállításában,

– A célok megvalósítása, a közös munka eredményesebbé tétele érdekében 2021-ben a kamara és az egyetem közös munkabizottságokat hozott létre több területen. Ezek célja az volt, hogy a gazdaság szereplői és az egyetem tudományos képviselői között legyen meg a párbeszéd. Folyamatosan próbáljuk serkenteni az innovációs folyamatokat, mind a gazdaságban, mind az egyetem, gazdaság együttműködésében. Ebben még számos tennivalónk van, de a gazdasági fejlődés egy alapköve, hogy az innováció és kutatásfejlesztés területen tudjunk előre lepni, különös tekintettel a kis- és középvállalkozásokra – mondta a kamarai elnök. 

Az ugyanis fontos tény – folytatta –, hogy a kkv-k nagy része nem engedheti meg magának azt, hogy legyen egy inkább fejlesztésekkel foglalkozó, de azért a tudományos ismeretekben is jártas apparátusa. „A kkv-k egyik gyengesége ma még, hogy bizonyos méret alatt nincsenek felkészülve arra, hogy elindítsanak egy fejlesztési projektet. A kamara egyfajta mentor kíván lenni ezekben a helyzetekben, hiszen fel tudja mérni a tagvállalatoknál a fejlesztési igényt, és ajánlani tudja a megfelelő egyetemi kapcsolódási pontot” – taglalta.

– Szeretnénk azt is, hogy minél több fiatal válassza a miskolci egyetemet, éppen ezért e nemes cél szolgálatába állítjuk kamaránk lehetőségeit és pályaválasztási stratégiáját.  A Miskolci Egyetem mi, mint régiós tudásközpont tekintünk és ennek az előnyeit, valamint hasznát igyekszünk a vállalatok javára fordítani – zárta Bihall Tamás.


A BOKIK PONT iroda célja:
Az egyetem és a vállalkozások közvetlen kapcsolatának erősítése.
Az egyetem kutatói és a vállalkozások vezetői közötti párbeszéd élénkítése.
Segíteni az egyetem kutatóintézeteiben és egyéb intézményeiben folyó tevékenységek és azok eredményeinek megismertetését.
Felhívni a vállalatok figyelmét arra, hogy az egyes területeken milyen – a vállalkozók által is igénybe vehető, munkájukat segítő – eszközpark (mérőeszközök, laboreszközök stb.) áll rendelkezésre.
Kiemelt együttműködési terület a duális képzés, hiszen a hallgatók korszerű szakmai gyakorlati képzése a vállalkozásoknál valósítható meg maradéktalanul.

 

 

 

További hírek

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!