Két ország, egy pályázat: ukrán-magyar közös projekt indul Miskolcon
A multidiszciplináris képzések területén indul közös munka az elnyert társfinanszírozásból. Miskolcon a Skill labor és a Szakoktatási Központ fejlődik a pályázati forrásból:a kórház különböző szimulációs modellek beszerzésére fordítja a ráeső részt, illetve olyan képzésekkel bővíti a szakoktatási palettát, mint a kórházi körülmények közötti reanimáció, a vénabiztosítás, a szívkatéterezés vagy az agykatéterezés. Emellett elsősegélynyújtáshoz kapcsolódó oktatásokat szerveznek az érdeklődő civilek számára.
Az ukrán egyetem pedig új, modern képzőközpontot alakít majd ki. A projekt tavaly novemberben kapott zöld utat, hétfő délelőtt pedig hivatalos megnyitót tartottak a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórházban.
– Büszkék vagyunk minden olyan együttműködésre, ami a betegek gyógyulását és a tudományos ismeretek megosztását, gyarapítását célzó együttműködésre – fejtette ki az intézmény főigazgatója. Zsákai Zsolt szerint, az egészségügy olyan téma, ami túlmutat az országhatárokon.
– Bízunk benne, hogy a mostani együttműködés is példája lesz az előremutató, a tudás és jó gyakorlatok megosztását célzó és az oktatás fontosságát hangsúlyozó projektek sorának – mondta Zsákai Zsolt.
Az Ivano-Frankivszki Nemzeti Orvostudományi Egyetem rektora online jelentkezett be.
Roman Yatsyshyn kutató professzor úgy véli, a mostani több, mint egy egyszerű együttműködés: nyilatkozat a közös értékekről és elhatározásról, hogy jobb jövőt építsenek a térség egészségügyének.
– Egy modern szimulációs központ kiépítése Ivano-Frankivszkban megváltoztatja az orvosképzést, ugyanis a szimulációra épülő oktatás lehetővé teszi a hallgatók számára, hogy valós élethelyzetekkel találkozzanak igazi kockázat nélkül, így fejlesztve a döntéshozói képességüket is – fordította Roman Yatsyshyn szavait magyarra a tolmács.
A rektor szerint a projekt jelentősége túlmutat a szimulációs laborok falain: a kezdeményezés ugyanis az információ cseréjéről, a párbeszédről szól főképp.
A megnyitón az is kiderült, hogy a két intézmény már több alkalommal fogott közös vállalásba a múltban: a kórház és az ukrán egyetem kapcsolata a járvány előtti időszakra nyúlik vissza. A mostani projekt 2026 december 31-ig tart majd.