Országjáró fórumon hívták fel a figyelmet a nemzeti konzultáció fontosságára
A házigazda szerepét is betöltő Csöbör Katalin országgyűlési képviselő bevezetőjében rámutatott, ha Magyarországgal kapcsolatban megkérdezik, hogy mely országokkal kell jó viszonyt ápolni, akkor erre a válaszuk az, hogy lehetőleg mindegyikkel. Nincsenek problémamentes országok, elég, ha csak egy másik kormány vagy elnök kerül pozícióba, és máris változnak a kapcsolatok, az egymáshoz való viszonyulás. Példaként az Egyesült Államokat és az újraválasztott Trump elnököt hozta.
- Tudjuk, hogy minden ország esetében lehet találni kivetnivalót, valljuk meg őszintén, a környező országok közül Németország és Franciaország sem makulátlan, nem kell Oroszországig vagy Kínáig elmenni. Van ahol leveszik a kereszteket, bevezetik a harmadik nemet, vagy a huszonegyedik században Marxnak állítanak szobrot. Azt javaslom, kezeljük a dolgokat a helyükön – fogalmazott Csöbör Katalin.
Hozzátette, a Fidesz-KDNP kormány külpolitikájának elve is egyszerű: „mi nem szólunk bele mások életébe, és elvárjuk, hogy mások se szóljanak bele kéretlenül a miénkbe.” Rögtön meghatározta a kivételt is e szabály alól, a határon túlra került magyarokat, akiknek képviseletét és érdekvédelmét az anyaországnak el kell látnia. Ezt más népek esetében sem vitatjuk el.
- Mi magyarok magunk akarjuk eldönteni, hogyan szeretnénk élni itt Magyarországon. Nekünk csak egy érdek számít, a magyar. Az alapvető gazdasági érdekünk pedig az, hogy a lehető legjobb viszonyt alakítsuk ki a többi országgal. Ezt hívjuk mi gazdasági semlegességnek. Ennek a mikéntjéről kérdezzük meg az embereket a legújabb, immár tizennegyedik Nemzeti Konzultációban – ismertette az országgyűlési képviselő.
A kérdések között az olcsóbb lakhatás, a bérek helyzete, a kis- és középvállalkozások támogatása szerepel egyebek mellett, és természetesen azt firtató kérdések is, mekkora lehet az Európai Unió befolyása hazánkban.
Simicskó István országgyűlési képviselő, a KDNP országgyűlési frakcióvezetője azt emelte ki, hogy a kormány szerint nem csak a négy évente esedékes választásokkor kell megkérdezni az emberek véleményét komolyabb vagy olykor egyenesen sorskérdésekről, hanem a kormányzati ciklus közben is. Ezt célozta a korábbi tizenhárom Nemzeti Konzultáció, és a jelenlegi is, hiszen most is komoly kérdések vannak napirenden, a kormánynak tudnia kell, mit szeretnének az emberek, milyen irányba mennének tovább. A Nemzeti Konzultáció eredménye kötelezi is a kormányt, ezért sem érti, miért megy ellene az ellenzéki propaganda, például, hogy tépjék inkább szét, vagy dobják ki, mivel így az ellenzéki vélemény nem jut el a kormányhoz. Arra bíztatja az ellenzéki érzelmű választópolgárokat, hogy éljenek inkább a véleménynyilvánítás jogával. Az emberek véleményének megkérdezése egy demokratikus vívmány.
- Most tizenegy kérdés szerepel a konzultációs íveken, amelyek többsége fontos sorskérdés. A kormány a válaszokat figyelembe véve alakítja a politikáját, ide értve a külpolitikát, a gazdaságpolitikát vagy a társadalompolitikát is. Amikor azt látjuk, hogy komoly küzdelmek vannak a nemzetközi politikában, amelyben vannak örömteli vagy kevésbé örömteli fejlemények, akkor a politikánk kialakításában fontos szempont az emberek véleménye – mondta Simicskó István.
Reményét fejezte ki, hogy a szomszédunkban zajló értelmetlen testvérháborút, amely sajnálatosan ortodox keresztények közötti háborúvá is vált, az új Trump adminisztráció amilyen gyorsan csak lehet, le fogja állítani.
- Az élet azt mutatja, hogy sajnos az éket mindig oda lehet verni országok és népek közé, ezt a kívülről jött éket is sikerült betenni e két nemzet közé. Emiatt emberek, köztük keresztények halnak meg, miközben Európa sem lelkileg, sem gazdaságilag nem tud megújulni. Sőt, a helyzet egyre rosszabb – magyarázta az országgyűlési képviselő, miért fontosak a Nemzeti Konzultáció kérdései és az azokra adott és visszaküldött válaszok.