Rendkívüli közgyűlésen döntöttek Miskolc legsürgetőbb ügyeiről
Többek között a Vasgyár ügyének rendbetétele, a Miskolci Önkormányzati Rendészet igazgatóváltása és a Holding új ügyvezetőjének kérdése is napirendre került.
A testület 26 tagja közül 25 fő megjelent, Tóth-Szántai József polgármester megállapította, hogy a közgyűlés határozatképes. A város első embere ezután megemlékezett az utóbbi időben elhunyt kiemelkedő miskolciakról.
Elhunyt Kormány Attila, a Lévay gimnázium korábbi ének-zenetanára, karnagya, a Miskolc-Avasi Református Gyülekezet kántora.
Elhunyt Szabó Géza, a Diósgyőr labdarúgócsapatának eddigi legsikeresebb vezetőedzője. A kétszeres Magyar (Népköztársasági) Kupa-győztes, bajnoki bronzérmes szakember 89 esztendős volt.
Hosszan tartó betegséget követően, 56 éves korában elhunyt Temesváriné Králik Judit korábbi kosárlabdázó, kosárlabda edző, a DKSK egykori játékosa, a diósgyőriek első Magyar Kupa-győztes, illetve első bajnoki ezüstérmes csapatának a tagja.
A közgyűlés bizottságainak azon tagjai, akik az alakuló ülésen nem tudtak részt venni, letették az esküjüket. Czink Mariannát és Mayer Pétert Nevelős Szabolcs, a város aljegyzője eskette fel.
A polgármester ezt követően tudatta: a legutóbbi közgyűlés óta nem volt szabadságon. Tóth-Szántai József elmondta, a halaszthatatlanná vált személyi változások miatt kellett rendkívüli ülést összehívni.
Simon Gábor, az MSZP frakcióvezetője ügyrendi javaslattal élt. A harmadik napirendi pont (Javaslat a Miskolc Holding Zrt. és az UniCredit Bank Hungary Zrt. között létrejött folyószámlahitel szerződés módosításához kapcsolódó döntések meghozatalára) kapcsán szólalt fel, javasolta, nyílt ülésen tárgyalják meg az ügyet. A grémium szavazott az ügyrendi javaslattal kapcsolatban: a 16 igen és 9 nem mellett a döntés szerint az eredeti előterjesztés mentén.
A nyílt ülésen kettő, míg zárt ülés keretében három napirendi pontot tárgyaltak a képviselők.
1. napirendi pont: Javaslat a településkép védelméről szóló 44/2017. (XII.22.) önkormányzati rendelet módosítása érdekében, a főépítész szakmai összefoglalójának elfogadására
A napirendi pontot Szunyogh László főépítész ismertette. Elmondta, a megváltozott jogszabályi környezethez kell igazítani a településszerkezeti rendeletet, és ezt három tételben kell megszavaznia a közgyűlésnek.
Szopkó Tibor (Momentum) szerint fontos településképi és személyi témákról célszerű lenne – még sürgősségi előterjesztések esetén is – korábban értesíteni a képviselő testületet. Aggályosnak tartja, hogy az első napirendi pont kapcsán Miskolc reklámfelületei csökkennek, még ha központi szabályozás mentén is történik a döntés.
Tóth-Szántai József erre reagálva kifejtette, a rendkívüli idők rendkívüli helyzeteket eredményeznek.
– Nyilván arra törekszünk, hogy az ilyen helyzetekből a lehető legkevesebb legyen a következő időszakban – fogalmazott.
A napirendi pontot 23 igen és 2 nem ellenében elfogadta a közgyűlés.
2. napirendi pont: Javaslat a Miskolc Megyei Jogú Város Építési Szabályzatáról szóló 38/2022. (XII. 16.) önkormányzati rendelet módosítása érdekében, a főépítész feljegyzésének elfogadására
Ezt a napirendi pontot is Szunyogh László főépítész ismertette. Azt mondta, ahhoz, hogy az önkormányzat az egykori Lenin Kohászati Művek területén a rendezési céljait elérje, felhatalmazza a polgármestert, hogy a szabályozást módosításával el tudjon járni az ügyben.
Szopkó Tibor (Momentum) szerint a városnak évtizedes adóssága a Vasgyár ügyeinek rendbetétele. Úgy véli azonban, célszerűbb lenne egy nagyobb ívű koncepció keretein belül kezelni a témát.
Tóth-Szántai József válaszában úgy vélekedett, hogy a DAM jelenlegi területe nem csak egy tájseb, de a miskolciak lelkében is sebet hagyott. A városnak az a része, ami egykor munkát adott több ezreknek, most elhagyatva áll.
„Miskolcnak kutya kötelessége mindent megtenni, hogy az ipari örökségünk a város tulajdonába kerüljön” – fogalmazott a polgármester.
Simon Gábor (MSZP) frakcióvezető szerint is fontos, hogy a DAM helyzete rendeződjön, ezért üdvözli, hogy a zászlajára tűzte ezt a célt az új városvezetés. Abban azonban egyetért Szopkó Tiborral, hogy nagyobb ívű koncepció mentén kellene gondolkodni. Felajánlotta, hogy az utóbbi öt évben született tanulmányokat is rendelkezésre bocsátják.
Bartha György (MSZP) szerint nagyon meg kell gondolni az önkormányzat lépéseit. Felhívta a figyelmet egy megvásárolható, műemlék jellegű épületre.
Tóth-Szántai József elmondta, a munka nem lesz rövid, sem egyszerű, de „nem mehetünk el a múltunk mellett”.
„Olyan dolgot kell létrehozni, ami a jövőnek is szól” – indokolt a polgármester.
Molnár Péter (KDNP) frakcióvezető kifejtette, minden képviselőnek tudnia kell, mit jelent a kohászat a város számára. Úgy véli, a DAM méltatlan sorsa olyan, máig ható nyomokat hagyott Miskolc lakóiban, amit máig nem tudtunk kiheverni. Egy tájseb maradt utána a város közepén – fogalmazott, hozzátéve, a területen számtalan bérlő és cég van jelen kusza tulajdonviszonyok mellett.
„Ha belekezdünk rendet tenni ezen a területen, kormányzati segítséggel eredményeket fogunk elérni” – mondta Molnár Péter.
Bajusz Gábor (Fidesz) frakcióvezető szerint az előterjesztés mutatja, hogy az új városvezetés gyökeres változást szeretne. Reagált arra is, hogy a közgyűlés tagjai hétfőn kapták csak meg az anyagokat: ezt a rájuk háruló munka mennyiségével indokolta.
A grémium 25 igen szavazattal, egyhangúlag elfogadta az előterjesztés szerinti határozati javaslatot.
Ezt követően zárt ülést rendelt el a polgármester, aminek eredményéről közleményben értesítik a sajtót.
A zárt ülés napirendi pontjai:
- Javaslat a Miskolc Holding Zrt. és az UniCredit Bank Hungary Zrt. között létrejött folyószámlahitel szerződés módosításához kapcsolódó döntések meghozatalára
- Javaslat a Miskolc Holding Zrt. cégvezetőjével és Alapszabályának módosításával kapcsolatos döntések meghozatalára
- Javaslat a Miskolci Önkormányzati Rendészet igazgatójával kapcsolatos döntés meghozatalára
Tóth-Szántai József jelezte, november 21-én tartják a következő ülést.