Sok miskolci nyertese van az országos népművészeti tárlatnak
Az Emberi Erőforrás Minisztériuma, a Hagyományok Háza és a Népművészeti Egyesületek Szövetsége hirdetett pályázatot a XVII. Országos Népművészeti Kiállításon való részvételre. Olyan alkotásokat vártak, melyek a hagyományos népművészetből merítenek, de a XXI. század kihívásainak megfelelően illeszkednek be környezet-, lakás- és viselet-, ajándéktárgy kultúránkba. A tárlat múlt pénteken nyílt meg, egyelőre csak online formában látogatható, de a szervezők úgy tervezik, késő őszig még élőben is megnézhetik az érdeklődők. A népi tárgyalkotók körében ötévente rendezik meg az országos seregszemlét, először régiós szinten értékelik a benevezett alkotásokat.
Kovács Attila hét pár lábbelivel pályázott. – Hosszú és rövid szárú csizmák, fűzős félcipő, körömcipő, magas és alacsony sarkú szandálok, valamint belebújós papucscipő – sorolta a különleges küllemű egytől egyig kézzel készített darabokat a mestercipész, aki a kollekcióval a Folk Trend díjat nyerte el. – A történelmi Magyarország lábbelijeinek rekonstrukciójával már évek óta foglalkozom. Mikor láttam a kiírást, hogy ötvözni kell a régit az újjal, rögtön a matyó motívumokra gondoltam. Azt gondolom, a verseny üzenete, hogy a népművészet ma is élő tud lenni – mondta.
A Fügedi Márta Népművészeti Egyesület tagjai közül ketten kaptak Gránátalma-díjat, ami a verseny egyik legrangosabb kitüntetése, egyikük arany oklevelet, hárman ezüstöt és egy bronzot vehetett át.
Gergye Zoltán elnök elmondta, az egyesületnek jelenleg százötvenöt tagja van. – Közülük tizenöt-húsz mester jelentkezett a válogatóra, tízük alkotása be is került a kiállítás anyagába. Azért fontos, hogy versenyen vegyenek részt tagjaink, mert ez egy visszaigazolás, hogy jól végzik munkájukat, jó irányba haladnak, még érdemes csinálni ezt a tevékenységet, amit nem a pénzért, hanem a lélek felüdüléséért és a hagyományok életben tartásáért tesznek – mondta.
Az egyesület díjazottjai:
– Koscsó Istvánné hímző népi iparművész
Vizsolyi templomi garnitúra úri hímzéssel
Gránátalma-díj
– Makkai Kálmánné kosárfonó népi iparművész
Vesszőfonatú üvegballon, demizson, korsó, butella,
Gránátalma-díj
– Kiss Gabriella gyöngyfűző népi iparművész
Kalotaszegi gyöngydíszek
Arany oklevél
– István Anikó ötvös
Rekeszzománc ékszer (Liliomos kollekció)
Ezüst oklevél
– Sápi Jánosné pártakészítő népi iparművész
Matyó menyasszonyi fejdíszek
Ezüst oklevél
– Sztankóné Németh Anna hímző népi iparművész
Torockói hímzés
Ezüst oklevél
– Merényi József fafaragó népi iparművész
Pásztorbotok
Bronz oklevél