Ugrás a tartalomra

Veszélyes vírus terjed a Messengeren

minap.hu
Utoljára módosítva
2025. január 04. szombat 10:12
A Facebook-fiók 24 órán belüli letiltásával fenyeget egy üzenet, valójában átveszi az uralmat a felhasználó komplett profilja fölött a kártékony program. Ne kattintson a linkre!

A karácsony előtti órákban kezdett el terjedni a szóban forgó kártékony üzenet a Messengeren keresztül magyar nyelven, éppen abban az időszakban, amikor az átlagosnál több üzenetet kap egy felhasználó. Ha valaki rákattint a benne megadott linkre és utána a kérésnek megfelelően megadja a Facebook-bejelentkezésre használt e-mail címét és jelszavát, akkor a hackerek feltörik a Facebook-fiókját. Éppen az történik tehát, amivel fenyegetnek! - hívja fel a figyelmet a hvg.hu

Amikor megérkezik a fenyegető Messenger-üzenet, akkor a felhasználó láthatja, hogy valójában egy privát profilról érkezik, azaz valamelyik ismerőse küldi. Ám a kártékony program közben a háttérben dolgozik: teljesen átveszi az uralmat az illető Facebook-fiókja – külön regisztráció esetén Messenger-fiókja – fölött is, így például megváltoztatja a személy nevét és profilképét. Néhány másodperc múlva az adott fióknak már nem emberi neve van, a vírusként működő üzenet küldőjeként egy olyan szervezeti név van feltüntetve, amit sokan a Facebookot tulajdonló Meta vállalat valamely hivatalos csatornájának nézhetnek - írják. 

A szóban forgó vírus, ne kattintson rá! / Fotó: hvg.hu

Az üzenettel érkező linkre kattintás után csúnya hasonmásként, nem a legjobb felbontásban tűnik fel a facebookos bejelentkezést mímelő felület. Aki ide begépeli a felhasználói adatait, az utána pont úgy jár, mint az az ismerőse, akitől az üzenetet kapta. Ezt követően már a megváltozott profillal további káros üzeneteket küld az áldozatul esett felhasználó Messengerén keresztül több ismerősének, akiket ezáltal le is tilt - részletezik. 

Ha valaki több és/vagy jelentős követőtáborral rendelkező oldalt is kezel a Facebook-on keresztül, annál a kár nagyobb és forintosítható is lehet. Hiszen a hackerek hozzáférnek alkalmazásaihoz és hirdetéseihez is - teszik hozzá. 

Ne adjuk meg adatainkat!

Ilyen esetekben ha éppen nem is lehetetlen, de legalábbis nagyon nehéz visszaszerezni egy Facebook-fiókot, ezért jobb a megelőzés - hangsúlyozzák. - Viszont ha már kellőképpen figyelmetlenek voltunk és megtörtént a baj, akkor kijelentkezés előtti azonnali jelszóváltoztatással még gyorsabbak lehetünk a csalóknál. Szintén védelmet nyújthat, ha kétfaktoros bejelentkezéssel rendelkezünk, hiszen akkor egy kód segítségével tudjuk igazolni magunkat és visszaléphetünk fiókunkba, ahol megváltoztathatjuk jelszavunkat. A Facebook-hoz kapcsolódó egyéb oldalaknál, mint például az Instagramnál, ugyanezt meg kell tennünk és a bejelentkezési e-mail címünkön sem árt, ha jelszót cserélünk.

A nevünk visszaváltoztatásával azonban még így is gondunk lehet, mivel erre csak 60 nap múlva lesz ismét lehetőségünk a Facebook szabályai szerint. Ha szerencsénk van, akkor a Facebook észleli a problémát és mivel a hackerek által kapott nevünk nem felel meg a névhasználati szabályoknak, 180 napra zárolják a fiókunkat, amelynek még egy rövid ideig kérhetjük feloldását. Itt az eredeti nevünket is visszaírhatjuk egy általuk megadott kód segítségével. Ezt követően "csak" a hirdetéseinket korlátozzák egy időre. Mégis a legjobb, ha elkerüljük ezt a procedúrát. A jövőre nézve pedig érdemes kétfaktoros védelmet beállítanunk Facebook-fiókunkban, amit bármikor megtehetünk a "Beállítások és adatvédelem" menüpont alatt. 

 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!