Evangélikus találmány az adventi koszorú
Napjainkra természetessé vált advent időszakában az adventi koszorúk jelenléte, azonban nem mindig kapcsolódott a karácsonyt megelőző időszakhoz ez a szép szokás.
- Az egyházi esztendőben az advent a karácsonyra való felkészítés ideje, ami bűnbánati idő. Ennek a színe a lila az evangélikus templomokban is, ami az oltárterítő, a lelkész stólája, valamint az adventi koszorú gyertyái színében is megjelenik. Ilyenkor az evangélikus egyházban több istentiszteletet tartanak – nyilatkozta portálunknak Mekis Ádám, a Miskolc-Belvárosi Evangélikus Egyházközség helyettes lelkipásztora, az Észak-Pest Megyei Evangélikus Egyházmegye nyugalmazott esperese.
Elmondta, hogy az adventet már egészen korai századokban ünnepelték. Adventi koszorút pedig először Johann Hinrich Wichern német evangélikus lelkész, hamburgi árvaház-alapító készített 1839-ben. Viszont ez még 24 gyertyából állt és a gyertyákat egy kocsikerékszerű, két méter átmérőjű favázra erősítette, amelyet fenyőágakkal díszített, a hétköznapokra piros, a hétvégékre fehér gyertyákkal. December 1-től, 24-e szentestéig minden nap egyel több gyertyát gyújtott meg az árva gyerekeknek tartott áhítatai alkalmával.
- A adventi koszorú kör alakja a teljesség jelképe. A rajta lévő gyertyák meggyújtása pedig azt szimbolizálja, hogy ahogy Krisztus közeledik a világhoz, úgy a fény egyre nagyobb lesz. Karácsonykor pedig, a Messiás születésének a napján kiteljesedik ez a fényesség. Később Wichern 24 gyertyából álló koszorúja leegyszerűsödött négy gyertyásra, amelyekkel a karácsonyt megelőző vasárnapokat jelöljük. Az első száz évben még csak az evangélikusok használták az adventi koszorút, de az I. világháború után átterjedt más felekezetekhez is ez a szokás. Magyarországra német hatásra érkezett – fejtette ki az evangélikus lelkész.
Hozzátette, hogy a római katolikus egyház az 1920-as években vette át az adventi koszorú használatát és a gyertyákhoz újabb jelentéseket társítottak. A négy gyertya jelképezi azt a négyezer évet, ami Krisztus eljövetele előtt volt. A különböző gyertyák pedig - hit, remény, öröm, szeretet – jelentést nyertek ebben a sorrendben. A római katolikusok a Messiást váró személyekhez is kötötték az adventi gyertyákat: Ádám és Éva, a zsidó nép, Szűz Mária és Keresztelő János. Mária örömét fejezi ki, hogy a harmadik gyertya nem lila, hanem rózsaszín. A protestáns egyházakban azonban vagy mind a négy gyertya lila, vagy fehér színű.