Félmillió négyzetméteren végeztek medertakarítást Miskolcon
Akinek a Hejő-patak folyása mellett visz az útja, olyan dolgot láthat, amit régóta nem lehetett: a nádfal helyén víztükröt, benne napozó domolykókkal. A munkások a patakmedret, mi az internetet túrtuk fel: utoljára 2012-ben cikkezett bármely miskolci média arról, hogy kitakarították a Hejő-patakot.
Ez azonban nem minden: az év elején összesen 465 500 négyzetmétert kezelt a Városgazda. Ennek a legnagyobb részét a Szinva tette ki: 167 ezer négyzetméteren takarították a patak medrét. Emellett a Pece, a Lyukó-patak, a Pereces-patak, a Görömbölyi-patak rendbetétele adta a jelentős részét a medertisztítási feladatoknak. Sőt, a Csorba telepi körtöltést is rendberakták.
A mondat végére nem került pont, a tisztításra ugyanis folyamatosan szükség van: a Szinva folyásának nagyjából felén jelent problémát az elszaporodott japán keserűfű. A vegetáció miatt ezt a növényt évi háromszor kell irtani, mivel árvízvédelmi okokból a pufferzónák tisztasága kardinális kérdés.
- Nemrégiben egy csapadékvíz-elvezetéssel kapcsolatos konferencián vettem részt, ahol felhívták a figyelmemet, hogy mennyire fontos árvízvédelmi szempontból a patakok pufferzónáinak tisztán tartása. Éppen ezért elhatároztuk, minél előbb elvégezzük ezt a munkát - számolt be Hollósy András alpolgármester az elvégzett feladatokról, hozzátéve, az utóbi hetekben mintegy félmillió négyzetméteren takarították ki a patakmedreket.
Az alpolgármester azt is elmondta, hogy a hódok szintén komoly kihívás elé állítják a Városgazda munkatársait. A Hejőn és a Szinván ugyanis erőteljes ezeknek a nagyméretű, és nem mellesleg védett rágcsálóknak a jelenléte. Éppen ezért hódmentésbe kezd a város.
- Az utóbbi években megnövekedett Miskolcon a hódok által kidöntött fáknak a mennyisége. Felmérjük, hogyan lehetne úgy áttelepíteni ezeket az állatokat, hogy ők is megfelelő területre kerüljenek, és egyúttal ne okozzanak gondot az árvízvédelmi szempontból fontos körzetekben.
Első lépésben hőkamerákkal mérik fel a populációt, és a miskolci hódok szokásait. Ezt követően termvédelmi szakemberekkel veszi fel a kapcsolatot a város, hogy együtt kidolgozzák az áttelepítés részleteit.