Harmincnégy éve a MIHŐ-sünk
A Magyar Távhőszolgáltatásért ezüst emlékérem szakmai díjjal ismerte el a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetsége (MaTáSzSz) Bubcsó Gábor tevékenységét, aki a miskolci hőszolgáltatás területén 1990 novemberében kezdte a karrierjét, először fejlesztő mérnök, majd fűtőművezető munkakörben. A kétezres években területvezető főgépészként, üzemeltetési főgépészként és fűtőmű vezetőként is dolgozott. Jelenleg hálózati gépész a MIHŐ Kft. Tatár utcai fűtőművében.
- Az én feladatom, hogy segítsem a hőszolgáltatást, amit a miskolci otthonok kétharmadában nyújt meleget. Emellett a mi munkánktól függ a Vármegyei Központi Kórház telephelyeinek, a Kemény Dénes Városi Sportuszodának és az Ellipsumnak a fűtése – csak hogy pár példát említsek. Ehhez minden áron biztosítani kell a keringtetést. Ez csapatmunka, én csak felügyelem a dolgokat, hogy minden rendben menjen – fogalmaz Bubcsó Gábor, aki szerint ritkán vannak üzemzavarok, de akkor annak az elhárítását gyorsan, szinte zsigerből kell megoldani.
- Egy-egy kiemelt helyzetben pillanatnyi gondolkodási időnk van csak, hiszen minél lassabban reagálunk, annál tovább maradnak esetleg családok fűtés nélkül. A műszakbeosztást is én készítem el, tehát azért felelek, hogy mindig kellő számú munkatárs álljon rendelkezésre – ha bármi gond adódik, tudjunk a helyzetnek megfelelően lépni. Adódnak belső hibák – ezek a ritkábbak. Az ilyen eseteket a központi karbantartóink és a saját embereink javítják meg általában. Külső vezeték hibák esetén pótolni kell a fűtőműből az elfolyt vizet, valamilyen módon kikerülni a hibás szakaszt és feltölteni a rendszert, hogy minél hamarabb helyre álljon a keringtetés. Emellett az én feladatom az is, hogy a lehető leggazdaságosabban sajtoljuk ki a lehetőségeinket.
Hogy pontosan megértsük Bubcsó Gábor munkáját, valamennyire ismernünk kell a MIHŐ Kft. szolgáltatását is.
- A miskolci fűtőerőműben felelősségteljes feladat a négy hőtermelő és a két távhőszolgáltatói rendszer üzemvitelének összehangolása, ugyanis több mint 50 százalékban geotermikus energiát használunk az avasi és a belvárosi otthonok melegen tartásához, amit a PannErgy Nyrt. tagvállalatai biztosítanak, de az MVM MIFŰ Kft.-től és az MVM Balance Zrt.-től is vásárolunk energiát. Nekem kell megtalálni azt a felhasználási arányt, ami a városlakók számára a legjobb, és a cég pénztárcájának is megfelel.
Bubcsó Gábornak egyszerre kell figyelembe vennie a vezetők kéréseit és a dolgozói igényeket is. Erre a szerepkörre pedig megvan a találó hasonlata: „ő a levegő a cintányérok között”.
- Az a nagy szerencsém, hogy mindig remek volt a kapcsolatom az alám rendelt dolgozókkal és a vezetőimmel egyaránt. Tudniillik, 1990-ben kerültem a céghez. Az első négy év során fejlesztő mérnökként dolgoztam. Az üzemvitelért harminc éve vagyok felelős. A munkám során a legnagyobb kihívást a folyamatos hő változás jelenti. Amikor a fűtőmű épült, szinte minden kézi üzemben működött. A kilencvenes évek végén kezdődtek azok a fejlesztések, aminek köszönhetően kevesebb energia felhasználásával tudunk kellő mennyiségű hőt szolgáltatni. Ehhez mérten az üzemvitel is folyamatosan változott. Meg kellett érteni a fejlesztéseket, és úgy segíteni a tervezési folyamatot, hogy a változások a dolgozók számára is követhetőek legyenek a mindennapokban.
Az időjárás szintén folyamatos kihívás elé állítja a hő szolgáltatót. Bubcsó Gábort saját bevallása szerint a papír munkánál jobban érdekli a szervezés, szeret emberekkel foglalkozni. Így tudja legjobban hasznosítani a tudását. Amikor értesült róla, hogy ő kapta idén MaTáSzSz emlékérmét, nagy megtiszteltetésként élte meg a hírt.
- Nem gondoltam volna, hogy nekem ítélik a díjat. Tulajdonképp Korózs Andrásnak, a cég korábbi igazgatójának köszönhetem a jelölést, ő ezzel ismerte el a munkásságomat, aminek fő mozgatórugója mindig az volt, hogy segítsem a cég haladását, annak érdekeit helyezzem előtérbe más vállalatok érdekeivel szemben – véli Bubcsó Gábor, aki immár harmincnégy éve a MIHŐ-sünk.