Ugrás a tartalomra

Regionális jelentőségű, óriási méretű logisztikai bázist adtak át Miskolcon

Kujan István
Utoljára módosítva
2025. február 14. péntek 12:38
Magas digitalizáltságú logisztikai és disztribúciós központot adott át a Bosch pénteken Miskolcon. A több mint 54 milliárd forint értékű beruházás a vállalat nemzetközi ellátásilánc-hálózatát erősíti. Az ünnepélyes átadón Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kiemelte: mostantól kezdve minden olyan Bosch-termék, amit keletre szállítanak, innen indul útra.
Osztie Tibor képgalériája

Péntek délelőtt átadta legújabb, csúcstechnológiás logisztikai és disztribúciós központját a Bosch Miskolcon. A gigantikus, közel 100 ezer négyzetméteres csarnok előzetes kivitelezési munkái még 2021-ben kezdődtek, és a Robert Bosch Power Tool Kft. több mint 54 milliárd forint értékű beruházásából építette meg.

Fükő László ügyvezető igazgató köszöntőjében felidézte, a Robert Bosch Power Tool Kft. több mint 20 évvel ezelőtt alakult Miskolcon, és a gyár szerepe mára nem csupán a cégcsoporton belül, hanem a régióban is meghatározó. A több mint 3700 munkavállalót foglalkoztató vállalat elektromos kéziszerszámok és kertigépek fejlesztése mellett famegmunkáló professzionális elektromos szerszámok gyártásával, valamint az ezekhez tartozó akkumulátorok és eBike-akkumulátorok összeszerelésével foglalkozik. A vállalat – amellett, hogy magas színvonalú duális képzést indított – a térség egyik fő foglalkoztatójává vált, és számos helyi kis- és középvállalkozást emelt stratégiai partnerévé. A jövőbemutató innovációkkal pedig a régió fejlődését is segítik.

– Büszkék vagyunk arra, hogy a gyár folyamatosan fejlődik, kiváló eredményeinket a munkatársak szaktudásának is köszönhetjük – fogalmazott, egyúttal kifejezve köszönetét a partnereiknek és a minisztériumnak is.

Kiemelte: a Bosch-csoport legnagyobb, miskolci kéziszerszámgyárában évente több mint 14 millió terméket gyártanak a legmodernebb technológiákkal.

A nagyszabású beruházással egy olyan korszerű raktári struktúrát alakítottak ki a Miskolci Ipari Park (korábbi repülőtér) területén, amelyben számos Ipar4.0 megoldást is alkalmaztak. A rendszer a teljes értéklánc mentén valós időben, automatikusan kezeli és követi az árut annak beérkezésétől kezdve a felhasználáson és a csomagoláson keresztül a kiszállításon át egészen a megérkezésig.

A digitalizációnak köszönhetően a hibák száma akár 20 százalékkal csökkenthető, a folyamatok hatékonysága pedig jelentősen javítható. A rendszerek integrációjához kapcsolódó szoftverfejlesztésekkel, az ehhez szükséges vizualizációs, csomagolást, anyagmozgatást, raktározást vagy nyomonkövetést segítő eszközöknek köszönhetően évente akár 204 ezer paletta áru is kiszállítható világszerte. Ha pedig ezt a raklapmennyiséget egymás mellé raknánk, akkor Miskolctól egészen Székesfehérvárig tartana a sor.

A közel 100 ezer négyzetméter nagyságú területen elhelyezkedő központ mellett a Robert Bosch Power Tool Kft. olyan kiegészítő infrastrukturális fejlesztéseket is megvalósított a telephelyen belül, mint a kamionforgalom számára létesített úthálózat vagy a 800 méter hosszú csatornarendszer, hiszen évente nagyjából 3300 kamionra van szükség a fenti árumennyiség szállításhoz.

A beruházás eredményeként az új létesítmény a vállalatcsoport elektromos kéziszerszám üzletágának egyik meghatározó késztermékelosztó raktára lesz a kelet-közép-európai régióban, illetve késztermék- és alapanyagraktárként is működik majd, ahonnan a világ 26 országába szállítanak különböző cikkeket és komponenseket.

A beruházáshoz a magyar állam egyedi kormánydöntés alapján mintegy 7 milliárd forint, utófinanszírozás keretében nyújtható, vissza nem térítendő készpénztámogatást biztosít. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter úgy fogalmazott, néhány hete egy teljesen új világgazdasági realitásról szólnak a hírek, ez pedig az a gazdasági semlegesség, amit a magyar kormány régóta képvisel. Hozzátette: akik részt vettek a „világgazdasági hidegháborúban”, azok a vesztesei lettek ennek, akik kimaradtak belőle, azok ellenben a nyertesek közé tartozzanak. 

Sorolta: a tavalyi év a valaha volt második legsikeresebb volt a gazdaság ösztönzése terén, hiszen 10 milliárd euró (4000 milliárd forint) fölötti értékben érkeztek beruházások Magyarországral, ennek köszönhetően 18 500 munkahely jön létre. A miniszter hangsúlyozta, hogy a foglalkoztatás rekord magas szinten áll, mintegy 4,7 millió magyar dolgozik.

Szijjártó Péter rámutatott, a földrajzi elhelyezkedés alkalmassá tesz minket arra, hogy a régió logisztikai központjává váljunk. Ezt az egyik kulcságazatnak tekintik, 290 ezer ember dolgozik benne, tavaly 275 millió tonna árut mozgattak Magyarországon keresztül. A logisztika vált az egyik legdinamikusabban fejlődő ágazattá vált. Az elmúlt 10 évben összesen 124 logisztikai nagyberuházáshoz adott támogatást a kormány – idézte fel.

Most pedig ez a szerep erősödik, hiszen egy 54 milliárdos beruházás keretében egy regionális jelentőségű logisztikai bázist ad át a Bosch. A vállalat eddig nem telepített hazánkban ilyet, ez az első alkalom.

– Mostantól kezdve minden olyan Bosch-termék, amit keletre szállítanak, az innen indul útra – hangsúlyozta a külgazdasági és külügyminiszter.

Hozzátette azt is: a bővítés egyik oka a miskolci kapacitások és termelékenység komoly mértékű emelkedése volt.

Felidézte a miniszter, hogy a Bosch és a kormány stratégiai megállapodást több mint 1 évtizede kötött, és ennek valós tartalma is van, hiszen például a külföldi tulajdonú vállalatok között a Bosch a legnagyobb foglalkoztatóvá vált, 18 300 munkatársuk van, ráadásul a menedzsment is magyar.

Szijjártó Péter kiemelte a német vállalatok szerepét a magyar gazdaságban, a legnagyobb beruházók között vannak, a magyar külkereskedelem negyede megy Németországba.

– Azt kívánom, hogy ez a mostani beruházás erősítse tovább a miskolci gyár szerepét a vállalatcsoport egészét tekintve – zárta beszédét Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

Csöbör Katalin (Fidesz-KDNP) országgyűlési képviselő köszöntőjében úgy fogalmazott, nem áll meg az élet Miskolcon, hiszen újabb fejlesztést adhatnak át. Utalt ezek között arra, hogy nemrégiben megkapta a létesítési engedélyt a Miskolc City Airport Kft., így egy polgári célú repülőteret alakíthatnak ki.

A politikus hangsúlyozta, hogy a Bosch a kormány stratégiai partnere, ismét Miskolcon bővít, a központ megépülése a régió gyarapodását is jelenti. Miskolcnak bevétele származik a beruházásból, sokaknak biztosítanak munkahelyet. Egy ilyen fejlesztés több beruházást vonhat maga után (pl. útfejlesztést). Idén nyárra meg fog valósulni az a lámpás kereszteződés, amiről már tárgyaltak, és azon dolgoznak, hogy a 306-os út négy sávosra bővüljön.

– Elkötelezettek vagyunk a további fejlesztések és a régió gyarapodása mellett. Azon vagyunk, hogy a legjobb infrastrukturális feltételeket biztosítjuk a beruházó cégeknek – hangsúlyozta Csöbör Katalin. 
 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!