Amikor a jégpáncél az úr - az ónos eső jelenti a legnagyobb veszélyt a téli utakon
A téli időszakban gyakrabban fordul elő, hogy a hó mellett különböző változatokban - ónos eső, havas eső és fagyott eső - jelenik meg. Ezek közül az előbbi a legveszélyesebb, hiszen ónos eső alkalmával az utakat jégpáncél borítja. Ha tehetjük, ilyenkor ne induljunk útnak! Utánajártunk, hogyan lehet megkülönböztetni egymástól ezt a három időjárási jelenséget és mi okozza azokat.
- A csapadék általában 1-5 kilométer magasságban képződik, ami az évszaktól és felhőzettől is függ. Amíg a felszínt eléri, addig vastag légrétegen hull át. A téli időszakban leggyakrabban hó formájában indul el a felhőből – mondta Kovács Attila, a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. miskolci meteorológusa. - Gyakran előfordul, hogy mire a csapadék leér a földfelszínre, a felszín közelében, akár már ezerötszáz, vagy ezer méteren elolvad, mert 0 Celsius fok körül van a hőmérséklet és esőként éri el a felszínt.
Nincs benne ón
Ónos esőnek nevezzük, hogyha a túlhűlt esőcsepp a tereptárgyakhoz érve fagy meg.
- Nevével ellentétben az ónos eső nem tartalmaz szennyező anyagot, hanem a nevét a kinézetéről kapta, mely hasonlít az élénk fényű, ezüstfehér színű ónhoz. Ónos eső olyan időjárási helyzetben fordul elő, amikor a csapadék egy fagypont fölötti hőmérsékletű légrétegen halad át - például hatszáz és ezer méter között - ekkor elolvad, és folyékony halmazállapotúvá válik. A felszín közelében pedig, ha 0 Celsius fok alatti a hőmérséklet - azaz a télen gyakori inverzió van - akkor túlhűlt vizű csapadék lesz, ami azt jelenti, hogy még mínusz 2-3 Celsius fokban sem fagy meg, de átveszi a környezete hőmérsékletét. Ahogy hozzáér a tereptárgyakhoz, mechanikai behatás éri és megfagy. Ha elég hideg van, akkor ez gyorsan bekövetkezik, és az utakon kívül az autókon, sőt a fákon is jégpáncél alakulhat ki. Legközelebb szerdán a reggeli órákban számíthatunk ónos esőre, de kezdetben hó is hullhat, napközben pedig már eső valószínű. Múlt héten olyan ónos eső hullott, amely csak részben fagyott meg a felszínen – tájékoztatott a szakember.
Nehéz előre jelezni
A közlekedés szempontjából az ónos eső és a jégeső a legveszélyesebb.
- Havas esőnek nevezzük, ha 0 Celsius fok fölött a hulló hó részben elolvad és vegyesen tartalmaz hópelyhet és esőcseppet. A fagyott eső pedig az ónos esőhöz hasonlóan képződik, viszont ebben az esetben a felszín közeli hideg miatt megfagy az esőcsepp. Ilyenkor átlátszó, apró jégszemek esnek. Az elsősorban a melegebb évszakokban előforduló jégeső nem átlátszó, mert levegőbuborékok is belefagynak a jégbe a gyors megfagyás miatt. Az utóbbi sokkal nagyobb károkat tud okozni. A csapadékképződést és annak mennyiségét elég nehéz előre jelezni, de az ónos eső előfordulásának esélyét néhány nappal korábban már meg lehet mondani. Ónos eső előtt mindig figyelmeztető előrejelzést és az esemény előtt pár órával riasztást ad ki a HungaroMet Zrt. Azok fokozata pedig a várható ónos eső mennyiségétől, intenzitásától, időtartamától és területi kiterjedésétől függ. Emellett télen jellemzően a nagy mennyiségű hóra, hófúvásra, széllökésre, tartós, sűrű ködre és extrém hidegre adunk még ki riasztást. A téli félévben ezek, bár ritkán, de elő szoktak fordulni és veszélyt jelentenek – emelte ki a meteorológus.