A Demján Sándor Programról szólt a BOKIK Gazdasági Fóruma
A Hell Irodaházában, a Zsigmondy Vilmos u. 2. szám alatti East Gate Offices-ban tartott szerdai eseményen a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (BOKIK) elnöke elmondta: a gazdasági szereplők a 2024-esnél nagyobb gazdasági növekedést várnak 2025-ben, ehhez pedig komoly támaszt jelent a nemrégiben beindított új kormányzati segítség. Bihall Tamás köszöntőjében hangsúlyozta: a Demján Sándor Program a vállalatok finanszírozási problémáitól kezdve a befektetés és a növekedés kérdéséig számos megoldással szolgál.
Az Új Gazdaságpolitikai Akciótervről szóló előadásában Kévés Sándor rávilágított: akárcsak a környező országoké, úgy hazánk gazdasága is rendkívüli éveken van túl a világjárvány, az orosz-ukrán háború és az energiaválság nyomában. A Nemzetgazdasági Minisztérium Vállalkozásfejlesztési Főosztályának főosztályvezetője hozzátette: a KSH adatai szerint a gazdasági fellendülés nyomai már látszottak a tavalyi utolsó negyedévben, emiatt 3 és 6 százalék közötti gazdasági növekedéssel számolhatunk idén.
Ugyanakkor – vezette le – a Demján Sándor Programot úgy dolgozták ki, hogy valamennyi vállalkozás megtalálja a számításait. Fontos szerinte, hogy egy majdani konjunktúra idején minél több vállalkozás legyen előnyben, ehhez pedig már most érdemes beruházniuk. Mint azt a szakember kifejtette: a 2030-ig felvázolt célok között jelölték ki az egy főre eső termelékenység növelését, valamint a beruházási arány javítását. A bérfelzárkózás mellett pedig legalább annyira fontos, hogy mikro és kis vállalkozásokból közepes, míg a közepesekből nagyvállalat legyen.
Kévés Sándor előadásából a megjelentek megismerkedhettek a program több elemével is, melyek közül az egyik legfontosabbnak a tőkeprogramot szánták. A főosztályvezető rámutatott, a hazai vállalatok közel 20 százaléka tőkehiányos – és ennél is nagyobb probléma, hogy mindezzel a KKV-k egészen addig nem szembesülnek, amíg nem ütköznek a kilátásba kerülő bővülésükkor akadályokba. Hozzáfűzte, a beruházás-élénkítő támogatási program, valamint a 350 milliárd forintos keretösszegben megállapított, a KKV-k exportját élénkítő új hitelprogram legalább ennyire fontos pillére az új programnak.
A Demján Sándor Tőke Programjának részletes bemutatására vállalkozó Balog Ádám elmondta: efféle, a KKV-kra irányuló tőkeprogram még nem volt Magyarországon. Márpedig – vezette le a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke, egyben a Promid Zrt. tulajdonosa – a több százezer hazai kis- és középvállalkozás az, melyek jól irányzott tőkeinjekcióval képesek volnának a magyar gazdasági növekedést fellendíteni. Azért fontos – folytatta –, hogy a vállalkozások növekedési pillanatában rendelkezésükre álljon ez a fajta lehetőség, mert ennek hatására a pénzintézeteket is hajlandóbbak őket meghitelezni.
Végezetül Soós Attila azt feszegette értekezésében, hogy milyen bizalmi tőkén is múlhat az, hogy egy vállalkozás pénzhez jut. A BOKIK Pénzügyi és Gazdasági Szolgáltató Osztályának elnöke, illetve a Miskolc Holding Zrt. elnök-vezérigazgatója a vállalkozói és finanszírozói szemmel összeállított előadásában kiemelte: a Demján Sándorról elnevezett programba bevont cégek tiszta együttműködési alapon juthatnak forráshoz, így nincsenek kitéve a kölcsönadók mindenkori jóindulatának.
A szerdai gazdasági fórum a fentiek panelbeszélgetésével zárult, melyet Kiss László, a BOKIK Ipari Tagozatának elnöke, valamint a KISS Cégcsoport tulajdonosa vezetett.