Ugrás a tartalomra

Újabb biohulladék-gyűjtő „barna kukákat” helyez ki a MiReHu

Bacsó István
Utoljára módosítva
2025. február 21. péntek 08:46
A városunk több pontjára már több mint egy éve kihelyezett barna kukák száma április végéig megduplázódik, a konyhai hulladék eddigi begyűjtése nagyon sikeresnek bizonyult.
Áprilisig háromszázra nő a társasházakhoz kihelyezett barna kukák száma. Fotó: Osztie Tibor

Még 2018-ban született meg az az uniós döntés, amelynek értelmében a tagországoknak – így Magyarországnak is – 2023. december 31-től kötelezően el kellett kezdenie a háztartásokban keletkező biohulladék szelektív gyűjtését. Az uniós cél az, hogy az összes hulladék legalább hatvanöt százalékát újrahasznosítsák az uniós országokban, ebbe a háztartási biohulladék is beletartozik, amit biogázüzemekben vagy helyi komposztálókban lehet újrahasznosítani.

A hazai rendelet végül 2023. december 14-én jelent meg a Magyar Közlönyben a biohulladék begyűjtéséről, amelyet fokozatosan bevezettek Miskolcon is. Sőt, amint arról Ladányi Roland, a MiReHu ügyvezetője tájékoztatta lapunkat, az önkormányzati cég már 2022. szeptemberétől pilot (próba – a szerk.) jelleggel bevezette a szolgáltatási területe bizonyos részein ezt a szolgáltatását. A kísérleti program Kistokajban és Miskolc-Szirma városrészében, valamint Miskolc néhány belvárosi társasházában indult el. 

- Amikor 2023. júniusában jött a koncessziós rendszer a MOHU-val, nekünk már futottak a pilot projektjeink, voltak tapasztalataink a biohulladék begyűjtésében, ezért ezeket a MOHU megtartotta. Ezt kezdtük el tovább bővíteni. Első lépcsőben megközelítőleg százhatvan darab gyűjtőedényt helyeztünk ki, ekkor kifejezetten a társasházi övezetbe. A MOHU célja akkor az volt, hogy körülbelül olyan 15-20 ezer lakost fedjünk le első körben az új szolgáltatással. Ekkor kerültek ki a 120 literes barna kukák a társasházakhoz – idézte fel a kezdeteket az ügyvezető. 

Az első edények jellemzően a belvárosba kerültek, amit aztán tovább bővítettek, közel ötven az Avas második ütemének házaiba került, további mintegy kilencven darab áprilisig találja meg a helyét. Előbb az Avas hármas ütemébe kerülnek majd, azt követően a Győri kapu területére. Tehát száznegyven új gyűjtőedénnyel bővül a biohulladék begyűjtés rendszere Miskolcon. 

- Összesen tehát háromszáz darab gyűjtőedény lesz áprilistól a társasházi övezetekben. A korábban kihelyezett barna kukák a családi házaknál természetesen továbbra is maradnak. Az a tapasztalatunk, hogy egyelőre ott sokkal jobban működik a begyűjtés. Az ott élők talán már jobban megszokták a szelektív gyűjtést, náluk a mennyiség is több és az anyagtisztaság is sokkal jobb. A biohulladék kevésbé keveredik mással. A társasházakban könnyebben előfordulhat az, hogy valaki például eltéveszti a kukát és mást önt a barnába, nem a konyhai hulladékokat. Ezt nekünk természetesen korrigálnunk, szétválasztanunk kell, mielőtt a biohulladékot továbbadjuk újrahasznosításra – magyarázta Ladányi Roland. 

Megtudtuk, a mostani bővítéssel nem zárul le ez a projekt sem, a MOHU tervezi a további lépéseket. Ahogyan eddig, úgy a háromszáz gyűjtőedényre kibővített mennyiségből is levonják majd a szükséges következtetéseket és tapasztalatokat. Jelenleg hetente egyszer gyűjtik be ezt a fajta hulladékot, márciustól novemberig azonban hetente kétszer. Meglátják majd, hogy ez jelent-e mennyiségi növekedést is. A sűrűbb begyűjtés legfőbb indoka nyilván a melegedő idő, amiben gyorsabban beindul a bomlás. Igaz, a barna kukák jól záródnak, gumitömítésük is van, tehát elvileg nem okoznának kellemetlen bűzhatást. 

- Természetesen mi havonta egyszer kimossuk ezeket az edényeket. Van speciális kukamosó járművünk, ami lényegében egy kukásautóra épített mosóberendezés, ahogy az edényt kiüríti, azonnal ki is mossa. Az összegyűjtött biohulladék útja a miskolci biogáz üzembe vezet, amely a Miskolci Vízmű (Mivíz) Kft. szennyvíztelepén található. Ott kerül további hasznosításra, gáz lesz belőle. A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy a biohulladékot hozzákeverik a szennyvízhez – ismertette a MiReHu ügyvezetője. 
Kérdésünkre megerősítette, ez a hulladék csak ide kerülhet, nem lesz belőle például állati eledel – régebbi nevén moslék -, ezt ma már szigorú törvények szabályozzák. Ennek a hulladéknak nincs más útja. 

Ladányi Roland néhány számot is megosztott, amikor 2022 végén elkezdték a pilot projekteket, akkor négy hónap alatt négy tonnányit gyűjtöttek be, a 2023-as egész évben felmentek tizenöt tonnára, amiből a következő évben már ötven tonna lett. Jól látható a gyors növekedés, ami két okból ered, egyrészt egyre nő a begyűjtőedények száma, másrészt a lakosság is kezdi megszokni a szelektív hulladékgyűjtést és leadást. Amint most tavaszig kikerül újabb száznegyven kuka, a begyűjtött mennyiség is drasztikusan meg fog nőni – prognosztizálta az ügyvezető.

Mit rakhatunk a barna kukákba? 

Minden biológiailag lebomló szerves hulladékot csomagolás nélkül be lehet dobni szemetesbe, ami a konyhában keletkezett:

zöldségeket és gyümölcsöket
kávézaccot
tojáshéjat
pékárukat
főtt ételmaradékot
tejtermékeket
konzerveket
teafüvet (a filtert nem!)
húskészítményeket.

Mi nem mehet bele?

csont
papírzsebkendő
cigicsikk
fáradtolaj és különböző zsiradékok
műanyag, fém és egyéb csomagolások
kerti hulladék – ezeket már most is külön kell gyűjteni úgynevezett zöld zsákokban, ez továbbra is így marad.

Nem kell felszámolni a komposztálást sem, aki eddig otthon komposztált folytassa.

Az új kukába sokkal több mindent bele lehet dobni, mint amit a komposztra lehet hajítani (például húst a fertőzésveszély és a rágcsálók miatt nem ajánlott komposztba tenni), de ez nem jelenti azt, hogy azoknak, akik eddig otthon komposztáltak vagy közösségi komposztálóba vitték a hulladékukat, meg kell válniuk e jó szokásuktól. Sőt, az a legjobb, ha folytatják, ugyanis a leginkább fenntartható az, ha a biohulladék helyben hasznosul.

 

 

 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!