Fontos mérföldkő a miskolci szakképzés történetében
A Svájci Államszövetség hozzájárul az Európai Unión belüli gazdasági és társadalmi egyenlőtlenségek csökkentéséhez, valamint a kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséhez. Ennek érdekében már második alkalommal ad támogatást több európai uniós tagországnak, köztük Magyarországnak is.
Erre a támogatásra nyújtott be pályázatot a Miskolci Szakképzési Centrum (SzC), amely pozitív elbírálásban részesült és közel 1 milliárd 206 millió forintot nyert el.
A svájci-magyar együttműködés keretében megvalósuló projektet mutatta be annak nyitórendezvényén az intézmény, február 21-én pénteken, a Népkerti Vigadóban. A projekt kiemelt célja a szakmai, oktatás és vizsgáztatás módszertanának megújítása, illetve a pályaorientáció megerősítése a Miskolci SzC-ben.
A Miskolci SzC mindezt a legszélesebb körű együttműködésben kívánja megvalósítani, a duális képzési partnerekkel történő együttműködés javítása érdekében. Partnerségre lép az Észak-magyarországi régió minden szakképzési centrumával, a Miskolci Egyetemmel, egy egyházi fenntartású szakképző intézmény fenntartójával, a Kolping Oktatási és Intézményfenntartó Szervezettel, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamarával (BOKIK), a Borsod- Abaúj- Zemplén Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálattal, valamint egy civil szervezettel, az Esély és Részvétel Közhasznú Egyesülettel (ERKE). Az IKK Innovatív Képzéstámogató Központ Nonprofit Zrt. pedig programkomponens operátori feladatkört lát el a projektben.
Minta a svájci duális képzés
„Nagyon fontos, hogy a szakképzés területén folyamatos megújulás legyen. A szakképzés rendszerének dinamikusnak és rugalmasnak kell lennie és tudnia kell gyorsan reagálnia minden olyan dologra, ami felmerül” – mondta köszöntőjében Molnár Péter, a Miskolci SzC főigazgatója.
„Ezek között említhetjük az automatizációt, a digitalizációt, a mesterséges intelligenciát, a gazdasági kérdéseket, a társadalom folyamatos változásait és átalakulását, valamint a régió és a település igényeit. A svájci-magyar projekt egy jelentős mérföldkő a Miskolci SzC életében és abban fog minket segíteni, hogy ezeken a területeken fejlődjünk. Ugyanakkor a karrier alapú pályaorientáció is nagyon fontos, mert a szakképzés hatékonyságát növeli. Svájcban jól működik a duális képzés, amit mintának tekintünk ebből a szempontból” – fűzte hozzá.
Hiánypótló és értékteremtő
Tóth-Szántai József, Miskolc polgármestere a megjelent együttműködési partnerek mellett a diákokat is köszöntötte, akik ennek a projektnek a főszereplői lesznek.
„Ma egy olyan kezdeményezés indult útjára, ami nemcsak a jelen, hanem a jövő szakembereinek képzését is új alapokra helyezi. Ez a program úgy gondolom, hogy hiánypótló és értékteremtő lehet. Kulcsfontosságú ez, hiszen, ha képesek vagyunk a fiataljainkat segíteni és a pályán tartani, akkor mi is képesek leszünk pályán maradni, mi miskolciak mindannyian” – jelentette ki a polgármester.
„A projekt leírását olvasva a figyelmemet elsősorban a szemléletváltás gondolata ragadta meg. Erre van szüksége ennek a városnak is. Mi miskolciak azt gondoljuk, hogy Miskolc a lehetőségek városa. A lehetőségek kapcsán is szemléletváltásra van szükségünk, miszerint a lehetőségeket mi magunknak kell megteremtenünk. Nekünk kell kiásnunk és kiköveznünk azt az utat, amin elindulhatunk a fejlődés és innováció felé, hogy az idetaláljon városunkba. Minden ilyen projektben csak a város támogatását kínálhatjuk a jövő Miskolcáért és a jövő Magyarországáért” – ígérte.
Innovatív miskolci szakképzés
Pölöskei Gáborné, az IKK Innovatív Képzéstámogató Központ stratégiai főigazgatója előadásában az elmúlt évek szakképzési rendszerének alapjaiban történő átalakításáról beszélt.
„Ezen időszak munkálatai arról szóltak, hogy mely elemeket kell átalakítani a hatékonyabb működés érdekében. Most már van egy jól működő rendszer és elérkezett az idő arra, hogy meghatározzuk, hogyan legyünk hatékonyabbak. Ezt a “hogyan”-t tudjuk segíteni a svájci-magyar együttműködéssel. Felmerül a kérdés, hogy miért pont Miskolc. A válasz egyszerű, mert itt egy innovatív centrum működik. A Miskolci SzC jó lehetőséget biztosít, hogy az általuk megvalósított megoldások országos szinten is átvehetők legyenek” – fejtette ki.
Megújult a szakképzési rendszer
„Bár egészen más utat járt be az elmúlt évszázadokban Svájc és Magyarország, mégis az alapelveink közösek. Hiszünk a szuverenitásban, abban, hogy a nemzeti szuverenitás az eredményes együttműködés alapja. Hiszünk abban, hogy közös erőfeszítésekkel meg tudjuk védeni és meg tudjuk erősíteni ezeket az értékeket. Nem csodálkozunk azon, hogy a svájci-magyar együttműködési program, alig két éve indult el és máris meghatározó sikereket ért el” - nyitotta meg szavaival a rendezvényt Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára.
Felhívta rá a figyelmet, hogy Magyarország kormánya hazai oktatási szereplőkkel szövetségre lépve az elmúlt években megreformálta a szakképzést. Sikerült elérni, hogy a motivált diákok és oktatók, valamint az inspiráló környezet tekintetében nagy előrelépés történjen. Tízből hat általános iskolából kikerülő diák ma már a szakképzést választja továbbtanulása során.
„A szakképzés a műszaki és az informatikai felsőoktatás előszobájává vált. Az ösztöndíj rendszer megújításával akár 60 ezer forintot kaphatnak a diákok. A duális képzési rendszerben, ahol több mint 60 ezer diák vesz részt, pedig akár 160 ezer juttatásban részesülhetnek. A munkás hitel pedig a karrier beindításának kulcsává vált, akár alkalmazottként, akár magánvállalkozóként kezdi valaki a pályáját” – vázolta fel az államtitkár.
Növekedéshez jó munkaerő kell
„A kamara idei évre kitűzött legfőbb céljai a vállalatok növekedésének és versenyképességének javítása. Ennek három pillére van. A legnagyobb nehézséget jelenleg a piacok, a megrendelések visszafogott mértéke okozza. A másik a cégek finanszírozása. Mi azoknak az üzleti terveknek tudunk zöld lámpát adni, amelyek növekedési tendenciát mutatnak. A harmadik tényező pedig a munkaerő. Továbbra is keresettek a szakképzett, felkészült munkatársak” - sorolta Bihall Tamás, a BOKIK elnöke.
Elmagyarázta, hogy fontos tehát, hogy folytatódjon a szakképzés megújítása. Továbbá megteremtse azokat a feltételeket, amelyeket a gazdasági szereplők támasztanak a képzési intézményekkel szemben.
Kiss Gábor, a Miskolci SzC kancellárja mutatta be a pályázatokat. Az intézmény két pályázattal nyert el támogatást, amelyeket Gépészet, Épületgépészet, Oktatás, Szépészet, Turizmus-vendéglátás ágazatban valósítanak meg.
Bekapcsolódnak a nagy cégek
A Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. képzési központ vezetője, Sándor Csaba előadásában kiemelte, hogy kulcsfontosságú megismernünk az “új” generációk elvárásait, erősségeiket és gyengeségeiket. Ennek ismeretében szemléletváltásra van szükség, amelynek középpontjában a játékos tanulás kell, hogy álljon.
A MOL Petrolkémia Zrt. képzési központ vezetője, Kissné Dési Viktória beszédében a duális képzés és az együttműködés fontosságát hangsúlyozta.
Az elnyert projektek a Svájci Alap támogatásával és Magyarország Kormányának társfinanszírozásával valósulnak meg. Mindkét programkomponens végső kedvezményezettjei a Kulturális és Innovációs Minisztérium fenntartásában lévő, hazánk leghátrányosabb helyzetű régióiban található szakképzési centrumok.