Magyarországon a miskolci a negyedik egyetem, ahol Gondoskodáspolitika mesterszakot indítanak. Az új képzés várhatóan már a következő tanévtől megkezdődhet. A szak elindításához a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet nyújt támogatást az egyetemnek a kedden aláírt megállapodás szerint.
Az oktatás, kutatás és a tudományos ismeretterjesztés területét érintő partnerség legfontosabb célja, hogy növelje a Miskolci Egyetemnek a társadalomtudományi és bölcsészettudományi területen való versenyképességét, egyúttal támogatják a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet kölcsönösségen és együttműködésen alapuló gondoskodáspolitikai elveinek megvalósítását is. A megállapodást Tóth Tibor, a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet főigazgatója és Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora látta el kézjegyével.
- Regionális tudásközpontként szeretnénk tenni azért, hogy ez a hányattatott sorsú régió fejlődjön, egy fenntartható fejlődési pályára kerüljön. Ebben a képzésnek, kutatásnak nagy szerepe van. Ezeken túl nekünk egy harmadik lábon is állnunk kell, ez a szociális szféra, ezt erősítjük a bölcsészettudomány és társadalomtudomány valamint az egészségügyi oktatás területén. Van szociális munka alapképzésünk, és egy egészségügyi szociális munka mesterképzésünk is. Azonban a gondoskodáspolitika ennél több. Szeretnénk efelé elindulni, és azt reméljük, hogy nagyon sok olyan fiatalt találunk majd, akik érzékenyek a társadalmi, szociális problémákra, és kihívást látnak egy ilyen képzés elvégzésében. Azt szeretnénk, hogy minél többen képzett szakemberként jelenjenek meg és dolgozzanak ezen a területen – fogalmazott Horváth Zita rektor.
- Kidolgoztuk az új segítő képzéseket a gondoskodáspolitika mesterszak oktatásához, amelyeket akár már a jövő tanévtől megvalósíthatunk a Miskolci Egyetemmel közösen. Reméljük, hogy egyre több helyen elindulnak majd ezek az új szakok az országban. Látjuk a jelentkezési számokat ahol már létezik a képzés, amelyek hála Istennek önbizalomra adnak okot, és a jövőbe vetett hitünk is még erősebb. Bízunk benne, hogy ez a tendencia hosszútávon is megmarad, ezáltal az utánpótlás kérdése is biztosított lesz – mondta Tóth Tibor főigazgató.
Hozzátette, nagyon örülnek annak, hogy a negyedik egyetem a miskolci, ahol elindul ez a képzés. A gondoskodáspolitika mesterszakon a hallgatók szociális jogot tanulhatnak, foglalkozhatnak a mesterséges intelligencia kérdésével, vagy megismerkedhetnek a gondoskodás történetével. A Miskolci Egyetemen várhatóan a következő tanévben indulhat el a szak.
Utánpótlásra minden területen szükség van, szociális területen, azonban kiemelten fontos megtalálni az új embereket – erről már Fülöp Attila gondoskodáspolitikáért felelős államtitkár beszélt.
- Ezért tenni kell. Új megoldásokat kell találni. Új képzéseket kell behozni. Nem elég csak a szakmai protokollokat frissíteni folyamatosan, hanem a képzés világában, az oktatás világában, az egyetem világában is meg kell tenni azokat a frissítéseket, vagy tartalmi lépéseket, amik vonzóvá tudják tenni ezt a területet – ismertette az államtitkár.
Úgy értékelte, fontos lépések az olyanok, mint ez a partnerség, mert ez is egy frissítés ezen a területen. Van a frissített tartalom iránt érdeklődés is. Ennek a nyertesei azok lesznek, akik majd évek múlva erről az egyetemről kerülnek majd ki a gondoskodó, szociális szférába professzionális szakemberekként.
Magyarországon a Miskolci Egyetem a negyedik intézmény, ahol Gondoskodáspolitika mesterszakot indítanak. A hallgatók képzés elvégzése után például szociális intézményeket vezethetnek majd.